Když se Silvie Opravilová (27 let) a její švagrová Markéta Opravilová (32 let) vydaly se svými ratolestmi na dětský koutek u nákupního centra Avion Shopping Park v Ostravě, netušily, jaké drama je čeká.

Úprk

Jejich potomci David a Petr si hráli, ony probíraly nejrůznější věci týkající se maminek na mateřské. V tom zaregistrovaly, že se děje něco nezvyklého. Z obchodu se vyřítil člověk s taškou, za ním běžel strážný, který však po několika metrech upadl. Bylo jasné, že prchající nemá čisté svědomí a nejspíše se jedná o zloděje. Zatímco mnozí lidé by při pohledu na běžícího muže ustoupili, maminky zareagovaly jinak. Skočily po něm a zadržely jej do chvíle, než přiběhl příslušník bezpečnostní služby. Vzápětí dorazila i policie.

Ocenění

Za prokázanou odvahu obě ženy ve středu z rukou ředitele ostravské policie René Dočekala a ředitelky nákupního centra Avion Shopping Park Kateřiny Ježkové převzaly ocenění a drobné dárky. „Vysoce si cením toho, co udělaly. Mnozí by k tomu neměli odvahu. Nepomohly jen policii, ale také společnosti. Někdo by nad tím jen mávl rukou. Já si ale myslím, že je třeba za to poděkovat," řekl Dočekal.

David s Goliášem

A jak celou situaci viděly samotné maminky? „Byly jsme na dětském hřišti, kde si naše děti hrály. Pak ze shopping parku vyběhli dva muži. Nějak tam spadli. Viděla jsem, jak ten s taškou pokračoval, tak jsem se rozutíkala z toho dětského hřiště a šla jsem ho chytit. Když jsem ho měla, zavolala jsem, aby mi někdo pomohl. Přiběhla švagrová, která ho přichytila, aby nám neutekl," uvedla Silvie.

Několikavteřinový zápas připomínal boj Davida s Goliášem. Silvie měří 150 centimetrů, zloděj byl bezmála o čtyřicet centimetrů vyšší. Přesto se nedokázal vymanit ze Silviina a posléze i Markétina sevření.

Zaskočený a notně udýchaný zloděj (22 let) se nezmohl na žádný odpor. Nadávat začal až v okamžiku, kdy si jej převzala ochranka a poté policie.

Zkušenost

Pro Silvii to nebyl první podobný zážitek. Když v Avion Shopping Parku pracovala v hračkářství, pronásledovala zloděje, který v prodejně kradl. Tehdy jej nechytila, strhla mu ale batoh s věcmi.

„Teď to bylo trochu jiné. Ta minulá zkušenost mi ale pomohla," dodala Silvie, která v první chvíli vůbec nepřemýšlela nad tím, že by se jí nebo švagrové mohlo něco stát. „Vůbec mě to nenapadlo. Chtěla jsem pomoci. Až později jsem začala přemýšlet nad tím, že ten muž mohl zareagovat jinak a třeba nám i ublížit. Kdybych se ale dostala do stejné situace, opět bych pomohla," uvedla Silvie.

Její odvahu ocenila i švagrová Markéta. „Něco takového jsem nezažila. Bála jsem se o švagrovou. Je taková malá a chytne takového velkého chlapa. Proto jsem jí šla hned pomoc. Za chvíli tam přiběhla ochranka a bylo to v pohodě," řekla Markéta.

Kradl

Zloděj, který v těchto dnech kradl v Avion Shopping Parku, nebyl žádný amatér. Používal speciálně upravenou tašku, která měla obelstít detekční rámy. Házel do ní parfumérii a elektroniku. Přesto jedno z bezpečnostních zařízení spustilo alarm. Mladíkovi hrozí až dva roky vězení. Na svědomí má zřejmě i další krádeže. Pokud byl navíc v posledních třech letech za podobné delikty trestán, mohl by za mřížemi strávit až tři roky.