Na trh mohla dodat až padesát kilogramů konopí v hodnotě několika milionů korun. Před sklizní ale zasáhla policie, která počátkem předminulého roku dostala informace o nadměrné spotřebě elektřiny a výpadcích proudu v okolí. Rozsudek zatím není pravomocný.

Zařizování

Na zařizování a fungování pěstírny se podílelo více lidí, policistům se však podařilo zadržet jen dva Vietnamce a muže z Ostravy. Právě on na základě pokynů vietnamských organizátorů uzavřel smlouvu na pronájem skladovacích prostor, prováděl také stavební úpravy. Dotyčný ale během vyšetřování zemřel.

Před soudem stanuli Van Thuc Nguyen a QuangTung Tran. První z nich odešel s desetiletým trestem, ve kterém byly zohledněny i jeho další delikty, kterými se zabývaly jiné soudy. Kromě toho mu soud uložil vyhoštění na sedm let. Jeho krajan dostal osm a půl roku žaláře. Oba by měli nastoupit do věznice se zvýšenou ostrahou.Jednu z největších velkopěstíren konopí v rámci celé České republiky odhalili moravskoslezští kriminalisté. Nacházela se v centru Ostravy a byla vybavena nejmodernější technikou.

Havárie

Vietnamci udělali ze skladiště prostornou a moderně vybavenou pěstírnu. Během stavebních úprav došlo k zazdění oken a vybourání stěn. Pomocí dřevěných příček pak vznikly samostatné boxy. Samozřejmostí byla ventilace, umělé osvětlení, zavlažování a další „konopné vychytávky".

Pěstírna byla nelegálně napojena na rozvod elektřiny. Nakonec ji prozradily opakované výpadky proudu v okolí. Havárie museli řešit pracovníci energetické firmy, kteří narazili na určité nesrovnalosti. Do případu se vzápětí vložila policie.

Nic nevěděli

Oba Vietnamci vinu odmítli. „Odnášel jsem různé věci, vykládal a nakládal. Vůbec nevím, že by se tam něco pěstovalo," řekl Nguyen.

Tran se hájil tím, že pouze dělal tlumočníka vietnamskému obchodníkovi, který neuměl česky. „Řekl mi, že chce podnikat v Ostravě a shání skladovací prostory," prohlásil Tran, který podle svých slov až později zjistil, že ve skladu je velkopěstírna konopí. Když žádal vysvětlení, obchodník mu začal vyhrožovat. Soud ale obhajobě obžalovaných neuvěřil.

Oblíbené centrum

Policisté v poslední době řešili několik marihuanových případů, ve kterých jako pěstitelé figurovali Vietnamci. Například na podzim loňského roku odhalili velkopěstírnu, která se nacházela v centru města jen několik stovek metrů od policejní stanice. Při zatýkání asistovala zásahové jednotka, která po násilném vniknutí zadržela dva Vietnamce. K převozu zajištěných věcí museli policisté použít nákladní vůz.