Davidu Vaculíkovi (26 let), Jaromíru Lukešovi (26 let) a Ivu Müllerovi (25 let) Krajský soud v Ostravě v říjnu loňského roku vyměřil po dvaadvaceti letech vězení. Poslední z obžalovaných, Václav Cojocaru (22 let), dostal dvacet let.

Senát je všechny uznal všechny vinnými z pokusu o rasově motivovanou několikanásobnou vraždu. „Jednalo se o velmi brutální a neobvyklý útok,“ uvedl předseda senátu.

Podle soudu čtveřice údajných pravicových radikálů v dubnu 2009 zaútočila na dům, v němž bydlela početná romská rodina. Tři z nich vhodili do objektu zápalné lahve, čtvrtý čekal ve voze. Oheň se v objektu rozšířil rychlostí blesku. Uvnitř se v té době nacházelo devět lidí. Tři z nich byli při následném požáru zraněni. Nejhůře dopadla tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Jako zázrakem přežila, následky si však ponese po zbytek života.

Mladíci měli svůj čin naplánovat u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera, aby se zviditelnili na pravicové scéně.

Žháři také musejí zdravotní pojišťovně zaplatit necelých sedm a půl milionu korun a poškozeným téměř devět a půl milionu korun.

Odsouzení radikálové se u vrchního soudu domáhají zrušení ostravského verdiktu a nařízení nového jednání. Podle jejich názoru nebylo prokázáno, že by chtěli vraždit. Tvrdili, že o přítomnosti lidí v domě neměli potuchy. Prý chtěli jen vypálit sklad kradených věcí. Obžalovaní také namítali, že krajský soud řádně nezdůvodnil své rozhodnutí. Jednání je nařízeno na dva dny. Rozhodnutí by mělo padnout v pátek.