Se svým odvoláním proti pětiletému trestu za napadení spoluvězně ve Věznici Heřmanice v Ostravě neuspěl Petr Sommer (52 let). V těchto dnech o tom rozhodl senát Vrchního soudu v Olomouci, u kterého se Sommer dožadoval mírnějšího verdiktu.

„Jeho odvolání jsme zamítli jako nedůvodné," řekl mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský. Pětiletý rozsudek ostravského krajského soudu z letošního února je tak pravomocný.

Vybržďování - naštvaní řidiči si neuvědomují, co mohou způsobit.
VIDEO: Autobus začal prudce brzdit, střetu zabránit nešlo. Vše zachytily kamery

Sommer si v současné době v žaláři odpykává jedenáct a půl roku za vraždu kamaráda. O život jej připravil v únoru 2006 v Praze. Po hádce jej udeřil kamenem a bodl několikrát nožem. Zranění byla smrtelná. Sommer tělo odnesl a položil na koleje. Dílo zkázy pak dokončila lokomotiva. Na svobodu mohl být propuštěn letos v srpnu. Nyní se mu pobyt prodlouží o dalších pět let.

Podle obžaloby Sommer na Štědrý den roku 2015 strhl z horní postele spoluvězně, kterému při pádu nastavil koleno. Muž do něj narazil obličejem, výsledkem bylo i několik vylomených zubů.

Incidentu předcházela hádka, po které Sommerovi praskly nervy, a dotyčného shodil z palandy. „Neměl jsem šanci se bránit. Nečekal jsem to. Spadl jsem přímo na nastavené koleno. Vše se odehrálo vmžiku. Přišel náraz a pak mi vypadly zuby. Šel jsem pro ručník a zuby jsem posbíral," popsal situaci zraněný vězeň.

Sommer konflikt potvrdil, odmítl však, že by muži schválně ublížil. „Žádný úmysl v tom nebyl. Ani jsem nevěděl, že mi spadl na koleno. Až potom jsem si všiml, že mám na koleně otisk jeho zubů," hájil se Sommer.

Neznámý muž na záběru kamery.
VIDEO: Muž v Ostravě chtěl znásilnit mladou ženu. Zachránil ji náhodný svědek

ROZSUDKY NAD TRESTANCI
Krajský soud v Ostravě se již v minulosti zabýval jinými případy násilí mezi vězni. Letos v lednu poslal na deset let za mříže muže, který v říjnu předloňského roku na toaletě káznice přiměl k sexuálním úsluhám sedmadvacetiletého spoluvězně. Oběť i pachatel byli zařazeni do speciálního vzdělávacího programu zaměřeného na pachatele odsouzené za sexuální činy vůči dětem do osmnácti let.

Před časem vyměřil ostravský soud sedm a tři čtvrtě roku vězení třiadvacetiletému muži z Krnova. Ten v ostravské vazební věznici v únoru 2012 málem zabil spoluvězně, se kterým si v podvečerních hodinách zahrál šachy. Napadl ho krátce po skončení partie, v níž dostal mat. Zřejmě neunesl prohru a na soupeře, který v té chvíli sbíral figurky, surově a zákeřně zaútočil.

Sedmileté tresty si vyslechli i dva vězni, kteří byli uznáni vinnými ze znásilnění spoluvězně. K činu došlo v roce 2013. Muži si jako oběť vybrali tehdy teprve sedmnáctiletého mladíka. Ten si ve vězení odpykával trest za krádež. Podle státního zástupce jej přiměli k různým sexuálním praktikám.