Náhoda, výčitky svědomí, pomsta, štěstí, moderní technologie i pověstná policejní mravenčí práce. To vše sehrává roli při vyšetřování takzvaných kriminalistických pomníčků, tedy neobjasněných závažných zločinů z dřívější doby. Prakticky v každém regionu působí speciální skupina kriminalistů, která se na takové případy zaměřuje. V Moravskoslezském kraji je to tým Homicidium (vražda, zabití).

I díky jeho práci se jedním z takových pomníčků začal v úterý zabývat Krajský soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedli Petr Sedláček (33 let) a Josef Maléř (34 let). Podle státního zástupce Víta Legerského v dubnu 2005 v Havířově brutálním způsobem napadli dva osmapadesátileté bezdomovce, na které náhodou narazili. Jednoho z nich zabili, druhému způsobili velmi závažná zranění.

Přečtěte si také: Policisté objasnili jedenáct let starou vraždu


Místo činu.Zdroj: Archiv Policie ČRMísto činu.Zdroj: Archiv Policie ČR
Snímky z místa činu. Foto: Policie ČR

Muž přežil jen díky tomu, že ho po několika hodinách našla náhodná kolemjdoucí, která přivolala záchranáře. „Byli pod vlivem alkoholu, šlo v podstatě o nějaké vybití svých vlastní frustrací a odreagování se," přiblížil motiv útoku Legerský. Muži byli zadrženi letos na jaře.

Obžalovaní ve čtvrtek u soudu jakoukoliv vinu popřeli. „Chci zdůraznit, že se cítím nevinen. V rámci podání vysvětlení na policii jsem popsal napadení osob, ale je to jiné věc, než která je mi kladena za vinu," prohlásil Sedláček, který zdůraznil, že k napadení, o němž hovořil, došlo na úplně jiném místě.

„Toto napadení ale není předmětem obžaloby," zdůraznil Sedláček s tím, že na bezdomovce musel zaútočit někdo jiný. Dokonce naznačil, kam by se mělo ubírat vyšetřování. Podle něj se po Havířově povídalo, že v době události měla ochranka z nedalekého nákupního centra zbít bezdomovce. „Z toho důvodu nelze vyloučit napadení uvedených osob," řekl Sedláček.

Také Maléř během čtvrtečního jednání prohlásil, že se smrtí a zraněním bezdomovců nemá nic společného. „Cítím se být úplně nevinný. My jsme to neudělali. Kdo to udělal, nevím," řekl Maléř. Podle kriminalistů i žalobce ale existuje dostatek důkazů, na základě kterých lze dvojici postavit před soud. Jakým způsobem se kriminalisté dostali na jejich stopu, není jasné. Podle neoficiálních informací se tak stalo při šetření jiného případu.

„To, od koho a za jakých okolností policie získala poznatek o tom, že pachateli činu mohli být právě tito obžalovaní, nebudu do médií ventilovat," řekl Legerský,

Hlavní líčení v pátek pokračuje výslechem svědků. Mužům hrozí až výjimečný trest.