Trest, který mu uložil ostravský krajský soud, muvčerapotvrdil Vrchní soud v Olomouci.

Soud původní rozsudek změnil pouze ve výroku ohledně náhrady škody. Muž i žalobkyně se proti původnímu rozsudku odvolali. Trest si muž odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou.

„Trest je zcela adekvátní, neměli jsme jakýkoliv důvod ke změně. Byl to brutální útok, nešlo o jeden úder, ale četná napadení vůči nemocné bránící se ženě,“ řekl včera předseda senátu Vilém Ravek.

Tragédie se stala loni v noci z 1. na 2. listopadu. Těžce nemocnou čtyřiasedmdesátiletou bývalou pacientku navštívil Bednář v jejím bytě. Žena byla většinou opatrná a cizího člověka by do bytu nepustila. Vrah však využil toho, že jej znala a jako lékaři mu i důvěřovala. V úmyslu zmocnit se cenností pak na seniorku zaútočil.

Muž, kterému za vraždu hrozilo 15 až dvacet let, tvrdil, že byl v době útoku nepříčetný. Odkazoval na vlastní rozštěp osobnosti. „Chtěl bych politovat tento čin, který se udál prostřednictvím mé osoby, vlivem mé schizofrenie. Ten případ se dostal do roviny, kam nepatří,“ hájil se obžalovaný. Soudci však jeho argumenty zamítli. O jeho nepříčetnosti prý nic nesvědčí. „To se neobjevuje v žádných lékařských zprávách. Z těch naopak vyplývá, že u něj dominují narcistické rysy a nekritičnost,“ podotkl předseda senátu.

Podle státní zástupkyně Jarmily Ošlejškové je osmnáctiletý trest namístě. „Šlo o surový způsob spáchání činu. Žena byla usmrcena střídáním mechanismů. Šlo o nemocnou ženu, která se těžce pohybovala. Byla škrcena, použito bylo i hrubé násilí včetně nakleknutí na hrudník,“ uvedla žalobkyně.

Lékař ženu podle rozsudku opakovaně udeřil do obličeje, srazil ji na podlahu, naklekl jí na hrudník a nakonec jí na krk přiložil blíže nezjištěné měkké, široké škrtidlo. Napadená žena zemřela na následky udušení. Vrah pak byt důkladně prohledal a odnesl cenné i zcela bezcenné věci. Škoda, kterou rodině krádeží způsobil, přesáhla třicet tisíc korun. Zmizela částka 15 tisíc korun či šperky. Mrtvé ženě dokonce sundal z uší i náušnice. Odnesl ale i zubní protézu a chirurgické rukavice. Tělo mrtvé ženy pak 2. listopadu našel v bytě příbuzný.

Lékař měl problémy s pitím a braním léků. Střídal zaměstnavatele, propouštěn byl pro nespolehlivost. Dopouštěl se drobných krádeží, měl dluhy. Na jeho majetek je vedena řada exekucí.