Stalo se tak tento týden v soupravě jedoucí ve směru z Prahy do Ostravy.

Vše začalo ve chvíli, kdy si sedmadvacetiletý cestující potřeboval vyřídit urgentní telefonát. Vzhledem k tomu, že tak nemohl učinit ve vlaku, rozhodl se vystoupit v Pardubicích, přestože jel původně dál. Hovor byl natolik důležitý, že dal přednost jeho uskutečnění a pozdější cestě dalším spojem. Ve chvatu ale zapomněl na jedno ze dvou zavazadel. Uvnitř měl eurobankovky, doklady, platební karty a další věci. Po chvíli si to uvědomil, když se ale vrátil, vlak již ve stanici nebyl.

V té chvíli se poprvé na scéně objevuje všímavý stevard. Z databáze věděl, že v Pardubicích nikdo z pasažérů neplánoval vystoupit. Při úklidu jeho místa si všiml tašky, o které však další cestující – muž a žena –, suverénně prohlásili, že je jejich. Stevardovi nezbylo nic jinému, než jim věřit.

Již v té chvíli možná tušil, že něco není v pořádku. Podezření zesílilo v okamžiku, kdy dvojice vystoupila v Zábřehu na Moravě. Původně přitom žádala, aby pro ni bylo v Ostravě připraveno taxi vozidlo. Stevard se vrátil na jejich místa, kde našel prázdnou tašku.

Vzápětí se pustil do pátrání na vlastní pěst. „Začal pátrat na sociálních sítích. Zjistil tak i klíčovou informaci k identitě jednoho z podezřelých," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. O jakou informaci šlo, a jakým způsobem se k ní stevard dostal, však odmítla sdělit. „Tohle nebudeme specifikovat," ře­kla.

Policistům se díky stevardovi a následnému vlastnímu vyšetřování podařilo zloděje dopadnout následující den v Ostravě. Zajistili také téměř celou ukradenou hotovost, která již byla vrácena majiteli.

Pachatelé – čtyřiadvacetiletá žena a stejně starý muž –, se k činu přiznali. Jsou obviněni z krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Hrozí jim až osm let vězení.