Vše zatím nasvědčuje tomu, že za výbuchem, který ve středu otřásl městskou částí Ostrava-Hulváky, stály drogy. Jak již Deník informoval, exploze nastala v přízemním bytě obecního domu. Vzápětí vypukl požár. Hasiči pomocí vyváděcích masek evakuovali deset lidí, jeden člověk skončil v nemocnici. Kriminalisté zadrželi tři osoby.

Policie potvrdila, že prošetřuje možnou souvislost mezi výbuchem a výrobou drog. „Je to jedna z prověřovaných verzí,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková, která však zdůraznila, že na definitivní stanovení příčiny požáru je příliš brzy.

„Byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti,“ uvedla Holčáková s tím, že může dojít ke změně právní kvalifikace. „V souvislosti s touto událostí jsme na osobní svobodě omezili tři osoby,“ uzavřela mluvčí.

Pokud se potvrdí verze o výrobě drog, půjde o další z řady podobných případů. Ročně jich kriminalisté v Moravskoslezském kraji vyšetřují několik.

RIZIKO

Například letos v lednu došlo k výbuchu v ostravském bytě. Dvaadvacetiletý muž a o pět let starší žena se pustili do vaření drogy. Počínali si však amatérsky. Výsledkem byla exploze a následný požár bytu. Dvojice si připravila laboratorní vybavení, chemikálie i další potřebné látky.

„Proces se však nezdařil, došlo k zahoření směsi a následnému výbuchu poté, co směs byla polita vodou při nesprávné manipulaci,“ uvedla tehdy policie. Žena utrpěla popáleniny. Jen díky rychlému uhašení nedošlo k rozšíření požáru na další byty.

Před nedávnem Okresní soud v Ostravě poslal na dva roky do vězení jedenačtyřicetiletého muže, který způsobil rozsáhlý požár bytu ve dvanáctipodlažním domě v Ostravě-Porubě. Muž se přiznal, že užíval marihuanu a také pervitin, jehož cena se mu však zdála příliš vysoká. A tak se rozhodl, že si drogu sám uvaří.

Zhruba věděl, co je zapotřebí. Sehnal si laboratorní vybavení, chemikálie i potřebné medikamenty, z nichž se pervitin vyrábí. Počínal si však velmi amatérsky a výsledkem byl požár.

Další drama se odehrálo vloni v červnu Ostravě-Zábřehu, kde narkoman v pronajatém bytě zhruba rok vyráběl pervitin. Při vaření drogy došlo k požáru.