Mikrokamera

Vše začalo v nočním podniku v Ostravě, kam se úředník vydal za zábavou. Netušil, že ho zachytila mikrokamera ukrytá v tužce. Záznam pořídil jeden z obžalovaných – Martin Böhm.

„Nahrávku předal dalším obžalovaných, kteří následně poškozeného kontaktovali," řekl Deníku mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.

Muži úředníka navštívili v kanceláři, kde mu ukázali část kompromitujících záběrů. Poté pohrozili jejich zveřejněním v médiích. Současně zdůraznili, že pro úředníka by to znamenalo pracovní i společenské znemožnění. Za vydání záznamu požadovali tři miliony korun.

Policie

Úředník naštěstí udělal to nejlepší, co mohl. Obrátil se na policii. Zda tak učinil na základě svého rozhodnutí, nebo na radu manželky, které se svěřil a jež ho vezla na místo dohodnutého setkání, není jasné. Vyděrače zadržela policie, která situaci monitorovala.

Celá událost výrazně zasáhla do úředníkova soukromého života. Muž se psychicky zhroutil. Rozvinula se u něj posttraumatická stresová porucha, kromě toho u něj znalci konstatovali také úzkostní depresivní poruchu. Z pohledu zákona jde o těžkou újmu na zdraví, což vyděrače zařadilo do trestní sazby od pěti do dvanácti let.

Odvolání

Krajský soud v Ostravě jim v listopadu loňského roku vyměřil od pěti do šesti a půl roku žaláře ve věznici s ostrahou. S tím ale nesouhlasil státní zástupce, který se odvolal k vrchnímu soudu. Pro obžalované požadoval přísnější tresty.

A senát mu dal za pravdu. Všem původní tresty zvýšil. Nejhůře dopadl organizátor Böhm, jenž ve vězení stráví osm let. Navíc jej senát zařadil do přísnějšího typu káznice – se zvýšenou ostrahou. Ostatní, i když s vyššími tresty, nechal ve věznici s ostrahou.

„Původní trest byl nepřiměřeně mírný. Jednalo se o sofistikovanou organizovanou činnost, kde byly rozděleny úkoly," vysvětlil mluvčí vrchního soudu.

Proti verdiktu již není odvolání. Lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemění nic na tom, že všichni obžalovaní musí nastoupit do vězení.