Exposlanec po celou dobu vinu odmítal. Ještě během soudního jednání prohlásil, že do vězení nikdy nepůjde. A po vynesení rozsudku dělal vše pro to, aby do žaláře opravdu nemusel. Nepřebíral obsílky, žádal o odložení nástupu, a nakonec zcela zmizel. Koncem ledna 2013 vydal ostravský soud příkaz k dodání do výkonu trestu. V únoru následoval evropský a o dva měsíce později mezinárodní zatykač.

Do pátrání se kromě kriminalistů z Moravskoslezského kraje zapojili i detektivové z pověstného týmu Lovců lebek. Jeho příslušníkům se již podařilo najít a do České republiky dopravit řadu zločinců ukrývajících se na různých místech světa. Wolf jim ale zatím stále uniká. Objevily se zprávy, že je v Africe, Jižní Americe, Asii…

Schůzky

Případ Petra Wolfa rozhodoval senát ostravského soudce Miroslava Muchy. Jak Deníku řekl, přestože se na první pohled může zdát, že se v kauze nic neděje, pravda je jiná. „V této věci probíhá nadstandardní spolupráce mezi policií a soudem. Máme pravidelné schůzky, na kterých jsem informován, jaká opatření probíhají, co se provedlo a co se chystá. Je zde velmi úzká spolupráce. Po panu Wolfovi se opravdu velmi intenzivně pátrá,“ zdůraznil Miroslav Mucha. O místu Wolfova pobytu nechtěl spekulovat.

Skoupá na informace je i policie. Podrobnější byla jen v počátcích pátrání. K Wolfovi měla nejblíže v polovině února 2013. Tehdy uvedla, že má indicie o tom, kde by se mohl nacházet. Zadržet se jej ale nepodařilo. Není vyloučeno, že se přesunul právě na základě zpráv, které policie v té době poskytla. Od té doby ochránci zákona dění kolem hledaného exposlance prakticky nekomentují – až na jednu výjimku. V květnu 2019 překvapili svým prohlášením, že Wolf je v Paraguayi. Současně upozornili na obtížnou komunikaci s tamními úřady. „Stopa hledaného Petra Wolfa končí v Paraguayi. Tamní úřady jsme požádali o spolupráci. Nicméně ty zatím nepřistoupily k jeho zadržení,“ informovalo tehdy Policejní prezidium České republiky. Co policisty vedlo k tomuto vyjádření, a co za ním stálo, není jasné.

Podle soudu i policistů je Wolfovo dopadení pouze otázka času. Po zatčení si bude muset odpykat nejen trest za dotační podvod, ale hrozí mu i další dva roky žaláře, a to v souvislosti s útěkem do zahraničí. Za něj ho čeká obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí.

K TÉMATU

Za co byl odsouzen

Petr Wolf podle soudu zneužil jedenáctimilionovou státní dotaci z ministerstva životního prostředí. Dotace získala jejich firma UT 2002 s. r. o. na dva projekty. Jednalo se o nakládání s odpady a ochranu přírody. V projektech byly nepravdivé údaje týkající se zejména odborného zaštítění a spolupráce s externími odborníky. Wolf například uváděl, že má zajištěnu odbornou pomoc našich i zahraničních vysokých škol.

Vedení škol ale neoslovil. Peníze pak použil jinak, než měl. Vyplácel si manažerské platy, absolvoval také zahraniční i tuzemské cesty, které s projekty přímo nesouvisely. Další částky vyúčtoval za analýzu, kterou měla provést neexistující mezinárodní firma. Měl také předkládat zkreslené výroční zprávy.

Kdo je Petr Wolf?

Exposlanec Petr Wolf se do povědomí veřejnosti dostal v červnu 2008, kdy opustil poslanecký klub ČSSD a poté odešel i ze strany. Důvodem měly být údajné nedemokratické praktiky ve vedení ČSSD. O několik dnů později Wolf oznámil, že jej tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek během prezidentských voleb v únoru 2008 vydíral. Prý mu vyhrožoval, že pokud nepodpoří kandidáta Jana Švejnara, zveřejní závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, který měl odhalit nedostatky ve Wolfově firmě. O zhruba měsíc později se někdo vloupal do Wolfovy poslanecké kanceláře v Ostravě. Zmizel notebook a další věci. Pachatele se nepodařilo dopadnout a policie případ odložila.