Pešat se živil poskytováním půjček, družka pro něj připravovala inzerci.

Podle svědkům se partneři často hádali, nechybělo ani násilí. Významnou roli sehrál alkohol, který si oba dopřávali. Během posledního konfliktu Pešat ženu surově napadl. Bití zřejmě trvalo několik hodin. Údery rukou, nohou, možná i různými předměty směřovaly zejména na hlavu. Žena později upadla do bezvědomí a na následky zranění zemřela. Mimo jiné utrpěla poranění mozku.

Obžalovaný během své výpovědi připustil opileckou partnerskou potyčku, při které padaly facky i kopance, vyloučil však, že přítelkyni vážně zranil. Po incidentu si šel údajně lehnout. Když se probudil, našel bezvládnou ležící družku. Myslel si, že je opilá, dokonce si ji fotil mobilem. „Chtěl jsem jí potom ukázat, jak zase vypadala," řekl Pešat. Když zjistil, že se nehýbe, zavolal záchranáře, policisty ale nechtěl vpustit dovnitř. Na místo byla proto přivolána zásahová jednotka, která vnikla do bytu.

Prý se zranila sama

Pešat před soudem tvrdil, že opilá družka několik dnů před tragickou událostí upadla a silně se udeřila do hlavy. Také další zranění, které u ní lékaři zjistili, si podle Pešata mohla způsobit sama. To ale znalci vyloučili. Soud také odmítl Pešatovu několikrát změněnou výpověď o průběhu konfliktu. Krevní i další zajištěné stopy jej usvědčovaly ze lži. Pešat ale trval na své nevině. Dokonce žádal o zkoušku na detektoru lži.

Alkohol

Pešat partnerské soužití označil za „italskou" domácnost, ve které nechyběly hádky ani vzájemné napadání se. O své družce hovořil jako o člověku závislém na alkoholu. „Když nepila, byla fantastická žena. Po napití se ale změnila ve zvíře. Brala antabus, který však přepíjela," tvrdil Pešat. Jak sám řekl, družku přesto miloval a dokonce jí nabídl manželství.

S přítelkyní žil devět let. Několik roků se podílel i na výchově jejího syna z předchozího vztahu, který s nimi bydlel. Dítě bylo často svědkem toho, jak si jeho matka a Pešat ubližovali. Soud později svěřil chlapce do péče biologického otce, který si v úterý přišel vyslechnout rozsudek. „Byli jsme spolu osm let. Za tu dobu to s alkoholem přehnala snad jen třikrát. Pak ji ale potkal pan Pešat. Pár esemeskami jí vysvětlil, jak ji miluje a ona šla bezhlavě za ním. Ten trest považuji za spravedlivý," řekl bývalý manžel.

V soudní síni se objevily i přítelkyně zabité ženy. Také ony označily rozsudek za přiměřený. „Trochu si za to všechno mohla sama tím, jaký vedla život. To ale přece nikoho neopravňuje k tomu, aby jí takhle ublížil," prohlásila jedna z kamarádek.

Vražda ne

Pešat byl původně obžalován z vraždy, soud ale rozhodl o překvalifikaci na těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. „Chtěl jí ublížit, ale ne usmrtit, i když se to nakonec stalo," řekl předseda senátu s tím, že Pešat nemusel poznat, že jeho družka umírá.

Rozsudek není pravomocný. Pešat se proti němu na místě odvolal, státní zástupkyně si nechala lhůtu k vyjádření. Případem se nyní bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.