Více než dvacet kol ukradnou denně zloději v České republice. Nejhorší je situace v Praze, po které následuje Moravskoslezský kraj, kde vloni zmizelo 1260 bicyklů. Nejvíce případů je hlášeno z Ostravska, kde policie v minulém roce přijala 368 oznámení. Objasnit se podařilo jen třicet činů.

Podobná situace je i letos. Nepříznivé statistky v těchto dnech vylepšili ostravští strážníci, kteří zajistili čtyři kola za desítky tisíc korun. Minimálně jeden bicykl byl kradený, u dalších tří je původ nejasný. Kromě kol zadrželi i čtyři muže, o které se nyní zajímá policie.

Noční procházka?

Na prvního výtečníka (24 let) narazili ochránci zákona v Ostravě-Třebovicích, když vedl poměrně drahé horské kolo. Krátce před nástupem do směny dostali strážníci informaci o krádeži podobného bicyklu, jehož majitel ke svému štěstí nahlásil výrobní číslo na rámu. Strážníci údaj ověřili a zjistili, že jde skutečné o hledané kolo. Muž tvrdil, že nic neudělal. Bicykl prý dostal od známého. Na místo byla přivolána hlídka Policie ČR.

Mlžili

Strážníci zadrželi také tři muže, kteří se před restaurací v Ostravě-Dubině opírali o tři kola a domlouvali se na jejich prodeji. Bavili se o tom, kolik by za ně mohli dostat a kde je nabídnou. Jejich rozmluvu slyšela žena venčící psa, která zavolala strážníky. Hlídka byla na místě během několika málo minut.

„Muži ve věku 22, 34 a 35 let nedokázali strážníkům hodnověrně vysvětlit původ kol. Jeden nejprve tvrdil, že kolo je jeho, ale pak změnil názor a uvedl, že ho má půjčené od švagra. Ovšem nedokázal říci, kde švagr bydlí, ani na něj neměl telefon. Druhý z mužů uvedl, že má kolo půjčené od tchána, ovšem jeho jméno uvedl dvakrát a pokaždé jiné. Třetí muž pak tvrdil, že na místo přijel na žádost známého, aby jim kola ocenil, protože sám pracuje v cykloservisu," řekla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová. Jedno z kol mělo hodnotu několik desítek tisíc korun.

Strážníci zjišťovali, zda bicykly nejsou v policejním seznamu kradených kol nebo nefigurují v evidenci městské policie. Ani jedno z toho se nepotvrdilo. Vzhledem k podezřelým okolnostem však hlídka přivolala příslušníky Policie ČR.

Doklady, evidence

Podle policistů je důležité, aby si majitelé nechali doklady od kola nebo si minimálně zapsali výrobní číslo, což může v případě krádeže výrazně pomoci při pátrání a následné identifikaci.

Některé městské policie navíc provádějí bezplatnou evidenci jízdních kol. Například v Ostravě tato služba funguje několik let. Strážníci navíc tento měsíc přišli s převratnou novinkou, kdy kola značí syntetickým výrobkem DNA.

„Je výjimečný tím, že je vidět jen pod UV světlem. Kromě toho obsahuje mikrotečky se specifickým kódem. Všechny sady používané k označení jízdních kol budou zaregistrovány i v mezinárodní databázi těchto výrobků. V případě krádeže to umožňuje individuální identifikaci každého takto označeného jízdního kola," vysvětlila mluvčí ostravské městské policie. Mikrotečky strážníci dávají na několik míst a jsou tak pro zloděje velmi obtížně zjistitelné i v případě použití UV lampy.

Pojištění

Proti krádežím kol se dá pojistit. A nejde jen o případy, kdy kolo zmizí z uzamčeného sklepa, ale například i z ulice.

„Cyklista může volit ze dvou variant. Buď si sjedná pojištění domácnosti, které samozřejmě standardně zahrnuje i pojištění kola, nebo zvolí možnost individuálního pojištění. To kryje jízdní kolo mimo jiné i v situaci, kdy ho majitel uzamčené odloží například před restaurací nebo do venkovního stojanu," uvedl Jan Marek z České pojišťovny.

Tyto pojistky se v závislosti na ceně kola mohou ročně pohybovat v řádech stokorun i tisícikorun.