Jak se ukázalo, Peter D. je bývalý vězeňský dozorce, který má již za sebou sérii ozbrojených loupeží na Slovensku, za které dostal deset let žaláře.

I ve své vlasti se zaměřoval na peněžní ústavy. Vloni na jaře byl podmíněně propuštěn na svobodu. Zanedlouho se vydal loupit do Ostravy.

VIDEO

Ostravští policisté video ze srpnového zločinu zveřejnili prostřednictvím médií. Záznam se dostal i na Slovensko, kde Petera D. poznalo hned několik lidí. Jedním z nich byl i jeho někdejší spolupracovník z věznice, který v úterý vypovídal formou videokonference z ružomberského soudu.

„Poznal jsem ho, byl to on,“ prohlásil svědek.

MANŽELKA

Peter D. se v úterý u soudu hájil svým špatným duševním rozpoložením v době loupeže a zoufalou životní situací. Ta prý souvisela s tím, že mu bývalá manželka bránila v kontaktu s dětmi. „Motivem činu byly deprese a zoufalství, byl mi odepírán styk s dětmi,“ řekl obžalovaný a dodal: „Je mi líto, co jsem udělal.“

Podle žalobce však nešlo o impulzivní loupež. Státní zástupce konstatoval, že se muž v okolí banky pohyboval opakovaně několik dnů před loupeží. „To vyvrací obhajobu, že se jednalo toliko o zkratkovité jednání, které bylo vyústěním neuspokojivých rodinných stavů obžalovaného,“ prohlásil žalobce.

ZBRAŇ

Z porubské banky si lupič hrozící maketou pistole odnesl přibližně pětaosmdesát tisíc korun. „Zbraň vypadala jako pravá. Když s ní manipuloval, myslel jsem na rodinu. Nevěděl jsem, co bude dál, jestli ji bude schopen použít,“ vypověděl zaměstnanec banky. Stresovou situaci v následujících týdnech velmi špatně snášel. Jak uvedl, dodnes se mu při pohledu na člověka, který do banky vstupuje s kšiltovkou na hlavě, vracejí vzpomínky na loupež. „Leknu se,“ prohlásil.

Peter D. v rámci závěrečné řeči požádal o uložení pouze podmíněného trestu. Žalobce naopak s ohledem na cizincovu minulost navrhoval využití zvýšené trestní sazby. Senát nakonec obžalovanému vyměřil sedm let vězení. Verdikt není pravomocný.