Krajský soud v Ostravě ho za to včera poslal na deset let za mříže. Rozsudek zatím není pravomocný.

Nepochopitelné týrání trvalo od ledna 2012 do července loňského roku. Třem synům a dceři v té doby bylo od jednoho roku do pěti let. Muž býval agresivní zejména po vypití alkoholu. Na bezbranných obětech si vybíjel zlost, řešil takto i svou frustraci.

Bití bylo téměř na denním pořádku. Děti trestal za každou maličkost, vadil mu i jejich pláč.

Poleptání hýždí

„Bezdůvodně, ze zcela malicherných příčin nebo z důvodu nesplnění jeho absurdního požadavku je vulgárně urážel a ponižoval. Nutil je klečet, zavíral je do malých temných prostor, dále je pálil na různých částech těla zapálenou cigaretou nebo zapalovačem. Bil je koženým opaskem, vařečkou nebo tyčí od dětské postýlky nebo proutkem po celém těle, a to jak vestoje, tak v době, kdy se v důsledku jeho útoku choulily na zemi. Nejméně do dvou z dětí kopal a našlapoval jim na tělo," konstatoval předseda senátu Martin Kaňok.

Jeden ze synů, kterého obžalovaný zavřel v tmavé místnosti, rozsypal čistič odpadů obsahující louh a sedl si do něj. Výsledkem bylo poleptání hýždí.

Vše vyvrcholilo útokem na dceru, jež s vážnými zraněními skončila na jednotce intenzivní péče. Lékaři mimo jiné konstatovali zhmoždění plic a ledviny, zjistili také sériovou zlomeninu žeber. Po᠆dle znalců šlo o velmi vážná poranění. „Ta zranění, pokud by nedošlo na adekvátní péči, mohla vést až ke smrti," řekl soudce.

Jen plácnutí?

Marek Z. vinu odmítl. Údajně byl šokován, když se v nemocnici dozvěděl, jak na tom dcera je. „Řekla mi to sestřička. Překvapilo mě to," vypověděl muž, který popřel, že by děti týral.

S početnou rodinou, kterou nedokázal zajistit, žil nejprve v bytě, posléze v maringotce a zahradní chatce. Neměl práci, bral jen sociální dávky a přivydělával si brigádami.

„Není pravda, že bych děti napadal. Když něco provedly, tak dostaly maximálně po prdeli nebo po ruce, když je například strkaly do zásuvek. Že bych je bil tyčí nebo po nich skákal, není pravda. Tohle bych určitě svým dětem v životě neudělal. Je ale fakt, že jsem na ně občas zakřičel. Byly hodně neposedné a zlobily," prohlásil.

Poté připustil, že jednoho ze synů zavřel v místnosti, aby se uklidnil.

Z týrání dětí jej usvědčovali i známí a sousedé. S tím ale obžalovaný nesouhlasil.

„To, co na mě svědci vypovídají, je nepravda," rozčiloval se muž, který odmítl i část obžaloby, podle které napadl družku ve chvíli, kdy bránila své děti.

Muž přiznal, že jí dal facku, ale prý to bylo poté, co viděl, jak ubližuje dětem.

„Dceru majzla přes hlavu. Když spadla, dvakrát na ni našlápla. Tak jsem jí dal facku," tvrdil muž, který se vinu snažil svalit právě na družku případně další lidi. Soud mu ale neuvěřil.

Soud: vinen z týrání 
svěřené osoby

U všech dětí znalci konstatovali syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte. Psychické následky si možná ponesou po celý život.

Krajský soud v Ostravě uznal muže vinným z týrání svěřené osoby a těžkého ublížení na zdraví.

„Čin spáchal zvlášť surovým způsobem," řekl soudce.

Muž z Karvinska by si měl desetiletý trest odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Verdikt není pravomocný.

Muž se proti němu na místě odvolal, státní zástupkyně s rozsudkem souhlasila. Konečné slovo bude mít Vrchní soud v Olomouci.