Za mříže nakonec nemusí. Senát jí ve středu s ohledem na okolnosti případu vyměřil tříletý podmíněný trest. Dvojice již dříve oznámila, že se hodlá vzít.

S Alešem se znají devět let. Oba uvedli, že se milují a chystají svatbu. Společně se také starají o dítě, které má Nela z předchozího vztahu. Z vyjádření příslušného sociálního odboru je vzornou matkou a potomek vyrůstá ve fungujícím vztahu.

POTYČKY

Dříve ale mezi partnery docházelo k hádkám i drobným potyčkám. Významnou roli hrál alkohol. Vše vyvrcholilo během silvestrovských oslav roku 2017. Nela v havířovském bytě bodla Aleše nožem do zad. „Pouze shodou šťastných okolností nedošlo k závažnějšímu následku,“ uvedl státní zástupce, který Nelu obžaloval z pokusu o těžké ublížení na zdraví. A jelikož byla za podobný čin v minulosti odsouzena – v roce 2010 bodla do krku tehdejšího přítele, za což dostala tříletou podmínku –, ocitla se nyní v trestní sazbě od pěti do dvanácti let žaláře.

Dva z obžalovaných jsou stíháni na svobodě, třetí je nyní ve vězení, kde si odpykává dřívější trest.
Falešní policisté měli vydírat podnikatele

MILUJEME SE

„Je mi to moc líto. Milujeme se, chceme být spolu,“ prohlásila Nela se slzami v očích. „Je jednoduchou osobností, lehce nevyváženou, hlavně v prožívání a emotivitě,“ popsala ženu psycholožka. Jak ale zdůraznila, obžalovaná není člověk, který by vyhledával násilí. „Pokud abstinuje, je velmi pravděpodobné, že by se v dalším životě nemusela dopouštět podobných věcí,“ řekla znalkyně.

MIMOŘÁDNÝ PŘÍPAD

Obhájkyně v rámci závěrečné řeči s ohledem na mimořádné okolnosti případu navrhla uložení trestu pod spodní hranicí sazby. „Od prosince 2017 nepije. Je schopna se ovládat. Je vzorná matka pečující o dítě. Uložením nepodmíněného trestu by došlo ke zlikvidování řádně fungující rodiny. Je také otázka, co by to udělalo s nezletilým dítětem,“ řekla obhájkyně.

Soud její argumenty vyslyšel a obžalované uložil podmíněný tříletý trest s odkladem na zkušební pětiletou lhůtu. Současně nad ženou vyslovil dohled a stanovil jí povinnost zdržet se v následujících pěti letech požívání alkoholu a jiných návykových látek.

Ilustrační fotografie.
Hokejový trestanec neuspěl s dovoláním

PODMÍNKA

„Bylo by nepřiměřeně přísné ukládat paní obžalované nepodmíněný trest,“ řekla předsedkyně senátu. Soud mimo jiné přihlédl k tomu, že Nela pečuje o dítě a od incidentu vede řádný život.

„V žádném případě nesmíte požívat alkoholické nápoje. Probační a mediační služba vám, lidově řečeno, může dát kdykoliv dýchnout,“ varovala ji soudkyně.

Verdikt není pravomocný. Obžalovaná jej sice na místě přijala, žalobce, který navrhoval nepodmíněný trest, si ponechal lhůtu k vyjádření.