KAUZA DENÍKU

Policie obvinila dalších pět osob, které jsou zapleteny do kšeftování s řidičskými průkazy vydávanými ostravským magistrátem. Ke třem úředníkům a majiteli jedné z ostravských autoškol, které policie zadržela letos v srpnu, nyní přibylo pět mužů ve věku od 37 let do 48 let.

Celkem je tedy stíháno devět osob. „Mezi obviněnými jsou jak úředníci, tak instruktor či provozovatel autoškoly,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Některým hrozí až osm let vězení.

Policie nevylučuje, že se počet obviněných ještě rozšíří. „Čekají nás další výslechy, vyžádali jsme si znalecké posudky. Obecně lze říci, že vyhotovení závěrů znalců u této trestné činnosti je záležitostí týdnů či měsíců. Rozsáhlé vyšetřování však stále pokračuje, proto ani v tuto chvíli nelze sdělit další informace. Učiníme tak, jakmile to stav vyšetřování umožní,“ dodala Holčáková.

Nově obviněnými by měli být jeden úředník magistrátu a čtyři lidé napojeni na autoškolu. Všichni jsou stíháni na svobodě. Policie tentokrát prostřednictvím státního zástupce ani nepodala Okresnímu soudu v Ostravě návrh na uvalení vazby. Zřejmě se tak stalo po srpnových zkušenostech, kdy soud odmítl zadržené vzít do vazby.

K prvnímu zatýkání došlo koncem srpna letošního roku. Zkušební komisaři tehdy byli z ostravského magistrátu odvedeni s pouty na rukou. Nyní jsou na dovolené, tu čerpá i jejich kolega, kterého policie obvinila tento týden. Všichni zůstávají v pracovním poměru. „Až do vynesení soudního rozhodnutí jsou považováni za bezúhonné, proto s nimi nemůže být rozvázán pracovní poměr. Všichni vykonávali svou práci na základě licence, kterou jim dalo ministerstvo dopravy, a kterou jim dosud neodebralo,“ řekl mluvčí ostravského magistrátu Michal Bayer.

Kriminalisté se zatím ke způsobu, jakým docházelo ke kšeftování s řidičáky a zkouškami, nevyjádřila. Nespecifikovala ani dobu, kdy se tak mělo dít.

Policie pouze specifikovala činy, za které jsou jednotliví aktéři obviněni. Jde jednak o trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatků či podplácení, které byly platné do konce loňského roku a dále o přečin zneužití pravomoci úřední osoby a zločin přijetí úplatku. Ty začaly platit od 1. ledna letošního roku, kdy vstoupil v platnost nový trestní zákoník. Z toho lze usuzovat, že se k podvodům docházelo nejméně od loňského roku a dělo se tak i v letošním roce.

Policie se případem začala zabývat letos v lednu po upozornění ostravského magistrátu. „V lednu 2010 získal Magistrát města Ostravy signály o možném protiprávním jednání některých zaměstnanců, obrátil se proto na Policii České republiky,“ řekl Bayer.