Počátkem října letošního roku osmnáctiletý Marek Polhoš z Ostravy přepadl na tramvajové zastávce vozíčkáře. Hlavou mu udeřil o zadní madlo vozíku, poté utekl s jeho mobilním telefonem. O třicet minut později ho dopadla policie.

Nyní jej za to stihl trest v podobě šestiletého žaláře. Rozsudek v pátek vynesl Okresní soud v Ostravě, který Marka Polhoše uznal vinným z trestného činu loupeže. Spolu s ním byla ke třem a půl roku vězení odsouzena i jeho matka Květoslava Polhošová, která od něj telefon později převzala.

Verdikt není pravomocný. Státní zástupce jej sice přijal, obžalovaní se ale proti němu na místě odvolali ke Krajskému soudu v Ostravě.

close Lukáš Král zoom_in Před volbami

K činu došlo 1. října na tramvajové zastávce Hulvácká v Ostravě-Zábřehu.

Případ svého času vzbudil velkou mediální pozornost. Obětí byl Lukáš Král (24 let), který za hnutí ANO úspěšně kandidoval v podzimních komunálních volbách. Podle kritiků své přepadení využil v předvolební kampani.

Na facebooku ještě tentýž den detailně popsal, co se mu stalo. Uvedl, že útočníkem byl Rom, zveřejnil i jeho fotografii včetně jména. Pod jeho příspěvky se objevily převážně tvrdé protiromské komentáře čtenářů.

Král na to nijak nereagoval. Za to si vysloužil kritiku aktivistů bojujících proti rasismu.

Zezadu

Lukáš Král, který je od dětství kvůli spinální svalové atrofii na vozíku, v osudnou chvíli čekal na tramvaj. Telefon držel v ruce.

„Prohlížel jsem si pracovní e-maily. Někdo mě chytil za vlasy a hlavou udeřil do zadního kovového madla. Byla to silná rána. Hlava se mi zvrátila dozadu. Byl jsem v šoku, začal jsem mít problémy s dýcháním. Hlavu jsem totiž nedokázal dát sám zpátky. Už jednou se mi to stalo, když jsem špatně najel na obrubník. Tehdy jsem musel volat policii," popsal situaci přepadený muž, který se podle svých slov neměl šanci ubránit.

„Kdybych mohl hýbat hlavou, bylo by to jiné. Vozík bych proti pachateli otočil a najel bych proti němu. Teď to ale nešlo," dodal Král, který si nakonec musel pomoci sám. Chytil se odpadkového koše a prudce škubl vozíkem. „Pomohlo to," uvedl Lukáš Král, jenž si pachatele všiml a policii později poskytl detailní popis.

Dopadení

Po chvíli přijela tramvaj. Její řidič pomohl Lukáši Královi s nastoupením a nabídl mu mobil k přivolání pomoci. Za přibližně třicet minut policisté podezřelého muže zadrželi. Spolu s ním zatkli i jeho matku, které předal uloupený mobil.

Žena prohlásila, že o původu telefonu nic nevěděla. Soud jí ale neuvěřil. Podle něj existuje dostatek důkazů hovořících o opaku. Matka mimo jiné byla v době činu v blízkosti zastávky, kde se přepadení odehrálo, syn navíc kolem ní proběhl. Dokonce k ní na vozíku přijel i oloupený Lukáš Král s dotazem, zda prchajícího mladíka viděla.

Omluvil se

Marek Polhoš po svém zadržení nejprve popřel, že by použil násilí. Tvrdil, že telefon pouze vytrhl. Nakonec se ale přiznal.

„Omlouvám se, že jsem lhal. Je pravda, že jsem proti tomu muži použil násilí, jak je uvedeno v obžalobě," prohlásil v pátek u soudu Polhoš. Zároveň dodal, že svého činu lituje.

„Nevím, co mě napadlo vzít mobil postiženému člověku. Chtěl bych se omluvit," dodal Polhoš. Šestiletý trest si odpyká ve věznici s ostrahou. Jeho matka, kterou soud uznal vinnou z podílnictví, by měla tři a půl roku strávit ve věznici s dozorem.