Muž byl původně v září loňského roku Okresním soudem v Ostravě odsouzen k ročnímu podmíněnému trestu. Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě ale tento týden původní verdikt zrušil a nově uložil mírnější podmíněný trest, a to na pět měsíců. Obžalovaný musí navíc zaplatit 1,3 milionu korun zdravotní pojišťovně jako náklady za léčbu dívky. Co se týká odškodného pro dívku, o něm rozhodne civilní soud.

Dovolání

„Je to pro nás zničující rozsudek. Nesouhlasíme s ním a určitě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu. Nejsem si vědom, že bych něco zanedbal,“ řekl bezprostředně po vyhlášení rozsudku otřesený muž, který se v rámci odvolacího řízení domáhal zprošťujícího verdiktu. Se svými argumenty ale neuspěl.

Neštěstí

K neštěstí došlo 19. února předloňského roku krátce před 13. hodinou v ulici Přemyslovců v Ostravě-Mariánských Horách. V té době kolem domu procházela čtyřiatřicetiletá žena tlačící kočárek s dítětem. Za ní šla pětiletá dcera, kterou zasáhl led ze střechy. Dívka upadla do bezvědomí. Matka se jí okamžitě snažila pomoci. „Začala modrat. Poskytla jsem jí první pomoc, masáž srdce a umělé dýchání,“ vypověděla matka.

Dívka utrpěla těžká zranění, mimo jiné silné krvácení do mozku. Začaly jí selhávat vnitřní orgány včetně srdce. Lékaři ji museli několikrát oživovat. Léčba trvá dodnes a zranění zřejmě zanechá trvalé následky. „Není schopna pohybu ve velkém prostoru, ztrácí se. Zrakem nepozná lidi,“ uzavřela matka.

Soud

Před soudem nakonec stanuli spolumajitelka domu a její manžel. Ten se měl podle vzájemné dohody o dům starat. I proto Okresní soud v Ostravě ženu vloni osvobodil. Muži pak vyměřil roční podmínku.

Manželé starající se o dům vyjádřili lítost nad tím, co se stalo. Odmítli však, že by zranění zavinili svou nedbalostí. „Strašně nás mrzí, co se stalo. Jsem ale přesvědčena, že jsme udělali vše pro zajištění bezpečnosti,“ prohlásila před soudem spolumajitelka domu, podle které její manžel několikrát denně střechu kontroloval, a to jak pohledem z chodníku, tak i přímo ze střechy. Když bylo zapotřebí, shazoval rampouchy

Ledový kus se údajně vytvořil v místech, kam nebylo ze střešních oken ani z chodníku vidět. Žena také zdůraznila, že střecha byla vybavena i nadokapními žlaby. Ty mají nejen odvádět vodu, ale také zachytit sníh. Manželé si byli natolik jisti zabezpečením střechy, že ani neuzavřeli pojistku pro případ zranění sněhem či ledem.

Stačila cedule

„Vůbec nás nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. Nikdy jsme proto nedávali nějaké výstražné cedulky, jak se to často dělá,“ uvedla spolumajitelka.

A právě výstražné cedule s vyznačením nebezpečného prostoru by rodinu s největší pravděpodobností zodpovědnosti zbavily. Vyplývá to ze slov předsedy odvolacího senátu, který mimo jiné na adresu muže uvedl: „Měl buď odstranit sníh, nebo prostor bezpečně uzavřít,“ prohlásil soudce, který zdůraznil, že obžalovaný byl nedlouho před událostí upozorněn na padající sníh ze střechy. Údajně se také zajímal o možnost najmutí firmy na odklízení sněhu, částka kolem deseti tisíc korun se mu však zdála vysoká. „Tohle je vytržené z kontextu. Bylo to řečeno v jiných souvislostech,“ prohlásil muž, který se podle svých slov o dům staral více než jeho sousedé, což potvrdila i řada svědků.

Odvolací soud však dospěl k závěru, že neštěstí mohl předejít. Proto mu vyměřil podmíněný pětiměsíční trest. U jeho manželky pak potvrdil zprošťující verdikt. Jak řekl soudce, dohoda manželů byla jasná – o dům se měl starat muž.