Šlo o pervitin, který si injekčně aplikovala a následně zemřela na otok mozku. Jak při zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu, při užití jakékoliv drogy je nutné počítat s tím, že může dojít k fatálním následkům. Za této situace hrozí tomu, kdo drogu prodal či předal, deset až osmnáct let vězení.

K tragédii došlo počátkem dubna loňského roku v domě v Plzeňské ulici v Ostravě.

Baláž vinu popřel. „Když přišla ke mně do bytu, tak si přinesla svou drogu," prohlásil. Podle státního zástupce ale nemluví pravdu. Navíc mohl předpokládat, že po nitrožilním užití může žena zemřít.

„Jako pravidelný a dlouhodobý uživatel drogy mohl vědět, že její užití může způsobit jak vznik závažných zdravotních následků, tak i smrt," konstatoval žalobce s tím, že narkomanka navíc jen několik dnů předtím podstoupila miniinterupci. „V důsledku toho měla oslabený organismus. Poté u ní došlo k intoxikaci metamfetaminem a na to navazujícímu rozvoji otoku mozku, což vedlo až k jejímu úmrtí," řekl státní zástupce.

Baláž by si měl trest odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Verdikt zatím není pravomocný. Obžalovaný i státní zástupce si ponechal lhůtu k vyjádření.

Na vyhlášení rozsudku přišla i matka mrtvé ženy. „Je ti aspoň líto, co jsi udělal, ty šmejde?" oslovila Baláže při odchodu ze soudní síně. Baláž jí s kamennou tváří odpověděl: „Ne."

Matka se svou dceru snažila před drogami chránit, posléze ale rezignovala. „Narkoman musí sám chtít přestat. Tady mu rodina nemůže pomoci. Vždy je to jen na něm," řekla matka dcery, po které zůstalo tříleté dítě. Výši uloženého trestu nechtěla komentovat. „Dceru mi to nevrátí," řekla jen.

K tématu

Ostravský krajský soud se v minulosti zabýval několika případy, kdy před trestními senáty stanuli lidé obžalovaní z podání smrtící drogové dávky.

V jednom z nich například figurovala žena z Havířova. Ta svému vážně nemocnému drogově závislému druhovi po jeho úpěnlivých prosbách připravila pervitin, který jej zabil. Hrozilo jí až osmnáct let vězení. Vzhledem k tomu, že spolupracovala s policií a pomohla usvědčit muže, jenž pervitin dodával, vyvázla jen se čtyřmi a půl roky žaláře. Dealer dostal jedenáct let.