Umělci zasílala SMS zprávy či e-maily. V některých mu vyjadřovala obdiv, jindy nenávist. Vyhrožovala mu násilím, smrtí a výbuchem auta. Policie dokonce hlídala několik jeho koncertů.

Mladá žena se k některým částem obžaloby přiznala. Odmítala ale, že skladatele pronásledovala tolik let. Soudkyně jí dnes uložila tříměsíční trest, který podmíněně odložila na zkušební dobu 18 měsíců.

„Vše trvalo čtyři roky. Tři jsem nedělal nic. Předpokládal jsem, že to ustane. Pak se ale někdo naboural do mé e-mailové schránky a změnil hesla. Tehdy jsme se obrátil na policii," popsal situaci Pachman. Dlouho netušil, kdo za takovým pronásledováním může být. „Jednou osoba vystupovala jako muž, jindy jako žena," řekl Pachman.

Přečtěte si také: Neodbytná fanynka připravila hudebníkovi stalkingové peklo

Policie pak především podle počítačů našla osmadvacetiletou Pachmanovu fanynku z Ostravy. Žena se s umělcem seznámila v roce 2008 v Ostravě, kde koncertoval. Nejprve jejich komunikace byla v pořádku. Žena ale připouští, že ji Pachman pravděpodobně nepochopil. Vše se změnilo loni. Tehdy jí manažerka skladatele nechala vzkaz, aby s Pachmanem ukončila kontakt.

„Nazlobil mě. Hlavně tím, že komunikaci nedokázal ukončit sám. Chtěla jsem mu to vrátit," řekla policistům mladá žena. Počítače si vybavila speciálními programy, které měly ztížit odhalení její IP adresy. Pořídila si i program, se kterým se několikrát pokusila proniknout do e-mailové korespondence pronásledované­ho muže.

Pak údajně začala smršť zpráv. Z nich se Pachman dozvěděl, že některý jeho koncert může být poslední, že jeho matka skončí na invalidním vozíku. „Během této doby dostal stovky zpráv. Byly mu zakládány falešné profily na sociálních sítích. Kamkoliv cestoval, dostával zprávy o tom, že je pod trvalou kontrolou," řekla manažerka skladatele Hana Jandová.

Richard Pachman, spisovatel, skladatel, zpěvák, malíř, autor historických románů Útes a Notre Dame o stalkingu napsal román Kdokoliv.