Podle senátu Baláž připravil a poté podal pervitin šestadvacetileté ženě, která po jeho aplikaci zemřela. Narkomanka navíc jen několik dnů předtím podstoupila miniinterrupci, a její tělo tak bylo výrazně oslabeno. Zemřela na otok mozku.

Baláž byl již dvakrát odsouzen ke dvanácti rokům vězení. V původních verdiktech soud konstatoval, že drogy donesl Baláž. S tím ale obžalovaný nesouhlasil. „Když přišla ke mně do bytu, tak si přinesla svou drogu," tvrdil pokaždé. Vrchní soud původní dva rozsudky zrušil s tím, že je mimo jiné nutné znovu detailně prověřit, zda drogy skutečně zajistil Baláž. To se během nového jednání nepodařilo stoprocentně prokázat. Přesto Baláž dvanáctiletému trestu neunikl.

„Jako pravidelný a dlouhodobý uživatel drogy mohl vědět, že její užití může způsobit jak vznik závažných zdravotních následků, tak i smrt," konstatoval žalobce, který zdůraznil, že narkomanka jen několik dnů předtím podstoupila miniinterrupci. „V důsledku toho měla oslabený organismus. Poté u ní došlo k intoxikaci metamfetaminem a na to navazujícímu rozvoji otoku mozku, což vedlo až k jejímu úmrtí," řekl žalobce.

Jak již dříve při zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu, při užití jakékoliv drogy je nutné počítat s tím, že může dojít k fatálním následkům. Za této situace hrozí tomu, kdo drogu prodal či předal, deset až osmnáct let vězení.

Prvního vyhlášení rozsudku se zúčastnila i matka mrtvé ženy. Jak sama řekla, svou dceru se snažila před drogami chránit, posléze ale rezignovala. „Narkoman musí sám chtít přestat. Tady mu rodina nemůže pomoci. Vždy je to jen na něm," řekla matka dcery, po které zůstalo tříleté dítě.

Baláž by si měl trest odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Nyní je ve vězení za jiné zločiny. S ohledem na jeho nedávné kázeňské problémy jej do soudní síně doprovodila speciální vězeňská jednotka.