Za každý trpasličí centimetr hodinu a půl „nucených" prací. Tak by se dal volně interpretovat rozsudek, který v těchto dnech vynesl Okresní soud v Ostravě nad zlodějem plastového trpaslíka. Soud mu za krádež přibližně metrové sochy vyměřil sto padesát hodin obecně prospěšných prací.

Šestadvacetiletý nezaměstnaný muž z Ostravy v polovině dubna letošního roku vnikl na zahradu domu v Ostravě-Zábřehu. Po překonání více než metr a půl vysokého plotu popadl trpaslíka a utekl. Před spravedlností ale dlouho neunikal. Do její náruče se však paradoxně vydal sám. V zastavárně, kde chtěl prodat údajně nalezený notebook, narazil na kriminalistu. Ochránci zákona přísahal, že počítač neukradl. Jedním dechem však dodal, že před nedávnem ukradl velkého trpaslíka.

Při následném výslechu vše detailně popsal. Prý se toulal ulicemi a hledal, co by mohl vzít a zpeněžit. Za jedním z plotů si všiml zajímavé ozdobné stavby. Přelezl plot, jenže s předmětem nedokázal hnout. Při odchodu pak mezi stromy zahlédl trpaslíka s červenou čepicí a lucerničkou. Jelikož byl plastový, snadno jej přehodil přes plot a odnesl na ubytovnu, kde jej pak objevila policie. Majitelka na krádež přišla až po několika dnech.

PLOT

Samotný trpaslík měl hodnotu kolem 1200 korun. Přestože škoda nepřesáhla hranici pěti tisíc korun, šlo o trestný čin. Muž totiž přelezl plot, čímž, jak praví zákon: „Překonal překážku, jejímž účelem je zabránit vniknutí." V tu chvíli se podle trestního zákoníku jednalo o porušování domovní svobody a krádež spáchanou vloupáním. Muži hrozily až tři roky vězení.

Soud nakonec formou trestního příkazu rozhodl o uložení 150 hodin obecně prospěšných prací. Verdikt je pravomocný.

NAHÁČ

Policie a justice řešily v minulosti i jiné kuriózní krádeže. Ne všechny se ale dostaly až před soud. Známý je případ z období předloňských Vánoc, kdy zloděj v jedné z obcí na Ostravsku ukradl ze zahrady vánoční dekoraci v podobě soba v hodnotě tisíc korun. Policisté událost řešili jako krádež a porušování domovní svobody. Podařilo se jim získat videozáznam, který zveřejnili ve sdělovacích prostředcích. Na záběrech byl zachycen polonahý muž odnášející soba. V chladném prosincovém počasí byl bez kalhot, na sobě měl pouze bundu.

Po čase se jej podařilo vypátrat. Soudu ale unikl. Jak se ukázalo, vzhledem ke svému duševnímu stavu totiž nebyl zodpovědný za to, co udělal.

„Ve věci bylo rozhodnuto odložením. Po provedeném prověřování policejní orgán konstatoval, že ve věci nejde o podezření z trestného činu a nebylo na místě věc vyřídit jinak. Předmětná osoba v době události neměla rozpoznat protiprávnost svého jednání nebo je ovládat," přiblížila Deníku oficiální závěry mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.