Třiadvacetkrát trestaný recidivista nejprve stanul vloni v září před Okresním soudem v Novém Jičíně, který mu vyměřil dva roky žaláře. Soud použil ustanovení trestního zákoníku, podle něhož lze u krádeží za stavu nouze použít přísnější právní kvalifikaci se sazbou od dvou do osmi let vězení. Muž se odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten sice o měsíc později původní verdikt zrušil, v rozsudku ale provedl jen drobné úpravy. Právní kvalifikaci i dvouletý trest ponechal.

Dovolání

Zloděj si podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Argumentoval tím, že krádeží vibrátoru nikoho v souvislosti se stavem nouze a koronavirovou pandemií neohrozil. Nejvyšší soud mu dal za pravdu. Letos v květnu původní rozsudek zrušil a případ vrátil odvolacímu krajskému soudu. Současně Lubomíra S. propustil na svobodu.

Nový verdikt

Ostravský krajský soud ve čtvrtek vynesl nový verdikt. V něm musel zohlednit právní stanovisko Nejvyššího soudu a Lubomíru S. za „obyčejnou“ krádež uložil rok a čtyři měsíce vězení. Jelikož jde o nenapravitelného recidivistu, nepřicházel podle senátu v úvahu jiný než nepodmíněný trest. Samotný Lubomír S., kterému podle změněné právní kvalifikace hrozil trest od půl roku do tří let, se jednání nezúčastnil. Telefonicky svému advokátovi sdělil, že mu z Kopřivnice ujel vlak. Soud proto jednal v jeho nepřítomnosti.

Utkání 2. kola MOL Cup: FC Hlučín - Baník Ostrava 0:1 po prodloužení, 25. srpna 2021 v Hlučíně. Trenér Baníku Ondřej Smetana se pořádně zapotil, stejně tak členové vedení klubu v čele s majitelem Václavem Brabcem.
REPORTÁŽ: Majitel Baníku Brabec v mrákotách. Outsider žil dlouho svůj sen

Obhájce Lukáš Seibert považuje mírnější právní kvalifikaci za rozumnou. „Namítal jsem, že se soudy dostatečně nezabývaly tím, nakolik mělo odcizení tak intimní věci jako je vibrátor zásadní dopady na společnost. A zda lze takový čin sankcionovat sazbou dva až osm let nepodmíněně,“ řekl Seibert.

Soudy

Předseda senátu krajského soudu při zdůvodnění nového verdiktu mimo jiné uvedl, že v době původního rozhodování soudy prvního stupně i odvolací soudy napříč celou republikou používaly přísnější právní kvalifikaci. Některé rozsudky potvrdil i Nejvyšší soud. Letos v březnu ale velký senát Nejvyššího soudu stanovil, že pro použití přísnější právní kvalifikace musí být dána nejen časová a místní souvislost, ale i věcná. Tedy, že kradená věc musí mít souvislost s nouzovým stavem. Laicky řečeno, pokud někdo ukradne roušky nebo respirátory, je taková kvalifikace namístě. U vibrátoru tomu ale tak není.

Konec? Snad

Jak na závěr uvedl předseda senátu, kauza Vibrátor, která se stala mediálně známou, snad jednou provždy skončila. „Dostatečným způsobem zaměstnávala orgány činné v trestním řízení, včetně Nejvyššího soudu,“ uvedl soudce. Rozhodnutí krajského soudu je pravomocné a není proti němu odvolání.

Část si „odseděl“

Lubomír S. si již ve vazbě a ve vězení „odseděl“ deset měsíců a čtyři dny, které se mu odečtou od nového šestnáctiměsíčního trestu. Zbývá mu tak necelých šest měsíců. K jeho smůle ho však zřejmě nemine další žalář, a to ve výši 300 dnů.

Takto by se měla Ostrava Tower (ostravská věž) tyčit nad krajskou metropolí. Mrakodrap má být s 230 metry nejvyšší stavbou v zemi. Oproti původním návrhům se má ale o osm metrů sníží a bude jej tvořit pouze jedna budova.
Ostravský mrakodrap: jedna věž, 230 metrů. Novou podobu představí v září

Vloni v únoru mu totiž novojičínský soud za jinou krádež vyměřil 300 hodin obecně prospěšných prací. Lubomír S. neodpracoval ani hodinu. Je tak velmi pravděpodobné, že mu soud tento trest přemění ve vězení. U obecně prospěšných prací platí poměr: za každou neodpracovanou hodinu jeden den za mřížemi.

Pro kamarádku

Ke krádeži vibrátoru došlo vloni 6. dubna. Muž v drogérii nakupoval hygienické potřeby. Pak si u stojanu se zlevněným zbožím všiml vibrátoru za 499 korun. Schoval jej pod bundu a zamířil k pokladně, kde zaplatil jen drobný nákup. Později ho za přispění kamerového záznamu dopadla policie. „Když jsem spatřil vibrátor, napadlo mě, že bych ho dal kamarádce, kterou nechci jmenovat,“ uvedl Lubomír S.