Vrchní soud v rámci odvolacího řízení zrušil rozsudek Krajského soudu v Ostravě a vynesl nový verdikt. Muži byli původně odsouzeni ke dvaceti rokům žaláře.

Podle mluvčího vrchního soudu Vladimíra Lichnovského bylo nutné jasně určit účast každého z nich a podle toho také rozhodnout o trestu.

Plán

Násilníci si mysleli, že důchodce má u sebe větší obnos peněz. Sehnali si malorážkovou pistoli a vydali se k jeho domu. Klapetek důchodce dobře znal. Zazvonil u jeho dveří a pod záminkou, že potřebuje vodu do chladiče, vešel dovnitř. Na majitele namířil pistoli a zatlačil jej do chodby. Současně po něm požadoval peníze. Poté jej z bezprostřední blízkosti střelil do obličeje. S Lebedou se vzápětí pustil do prohledávání domu. Netušili, že senior ještě žije. Krvácející důchodce dokázal vyjít do prvního patra, kde na něj Klapetek znovu vystřelil. Lupiči si odnesli jen sedm tisíc korun a tři půllitrové lahve alkoholu. Vážně zraněného muže nechali bez pomoci a odešli. Senior zřejmě umíral několik hodin.

Mladíci popřeli, že by vraždu plánovali. Klapetek tvrdil, že k výstřelu došlo náhodou. „Chtěl jsem si z něho udělat srandu a vytáhnout z něj nějaké peníze na alkohol. Namířil jsem na něho zbraň. Pistole ale sama spustila a vystřelila, protože nemá žádný zajišťovací mechanismus," popsal ve své výpovědi Klapetek. Po prvním výstřelu prý vyběhl ven, a tak neví, co se s obětí dále dělo. „Byl jsem na tom psychicky špatně. Co bylo dál, nevím. Mám okno. Vrátil jsem se tam a zase vyběhl ven. Martin mi řekl, že slyšel druhý výstřel, ale já o ničem nevěděl, byl jsem hodně opilý, byl jsem úplně mimo," dodal Klapetek. Jeho komplic Lebeda se hájil tím, že netušil, co kamarád udělal.

Střelec

Podle vrchního soudu obě rány vypálil Klapetek. Co se týká Lebedy, ten se vždy nacházel poblíž.

„Klapetkovi, jakožto střelci, a také vzhledem k jeho chladnokrevnému jednání a menší možnosti resocializace, soud nově uložil devatenáct let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou," řekl mluvčí soudu s tím, Lebeda, který nestřílel, dostal sedmnáct roků. Proti tomuto rozhodnutí již není odvolání.

Mladíci byli původně krajským soudem odsouzeni i za terorizování důchodkyně z Horních Životic. Násilím vnikali do jejího bytu a brali jí peníze. Dokonce ji i napadli. Žena ve strachu z dalších útoků jejich příkazy plnila. Tuto část rozsudku ale vrchní soud zrušil a vrátil krajskému soudu k novému projednání.