Kdo usedl na lavici obžalovaných:
Otakar, Veřovský, Karel Sibinský, Radim Miklas, Ľubomír Košík, Jiří Voloch, Oldřich Lindovský, Ivo Hařovský, Milan Bezděk.

Když v roce 2007 tehdejších členové rady městského obvodu Ostrava-Jih rozhodovali o zakázce na údržbu zeleně na období 2007 až 2010, nikdo netušil, že se osm z nich o jedenáct let později setká u Okresního soudu v Ostravě. Ten se v úterý začal zabývat případem, ve kterém vystupují v roli obžalovaných. Podle státního zástupce v roce 2007 odhlasovali nevýhodnou smlouvu na údržbu zeleně a městskou kasu tak údajně připravili o pětapadesát milionů korun. Peníze mohli ušetřit, pokud by vybrali jinou levnější firmu. Konkurence však byla ze soutěže vyloučena.

Exradní, mezi kterými jsou i dva bývalí starostové, čelí žalobě z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. V případě uznání viny jim hrozí tři až deset let vězení. Jak dlouho soud potrvá, není jasné. Může jít o měsíce, ale také roky.

VINU ODMÍTLI

Všichni obžalovaní jakékoliv pochybení odmítají, podle nich policie ani žalobce nepochopili systém veřejných zakázek. V roce 2007 bylo navíc nezbytné přijmout rychlé řešení a radní pracovali pod velkým tlakem veřejnosti. Údržbu chtěli zahájit nejen z estetických, ale také zdravotních a bezpečnostních důvodů. Pokud by co nejdříve nevybrali společnost na sekání trávy, hrozily například potíže u alergiků. Další riziko představovala vysoká tráva u silnic a křižovatek. V nepřehledných úsecích mohlo dojít k dopravním nehodám. Při konečném rozhodování o tom, komu bude zakázka přidělena, hrál roli komplex kritérií.

VÝSLECHY

Jako prvního soud předvolal tehdejšího starostu Otakara Veřovského (74 let). Ten využil svého práva a odmítl vypovídat. „Využiji svého práva a nebudu vypovídat. Vyjádřím se jen k prováděným důkazům,“ řekl Veřovský. Před vstupem do jednací síně ale na dotaz Deníku uvedl, že se cítí nevinen. „Cítím se nevinen. Nevzal jsem žádný úplatek, nic jsem neukradl a nepoškodil jsem občany,“ řekl Veřovský.

Poté vypovídal Karel Sibinský (68 let), který byl v roce 2007 místostarostou obvodu a později se stal starostou. „Žádného nezákonného postupu jsem se nedopustil. Ani po přečtení obžaloby mi není jasné, čeho jsem se dopustil a co jsem měl spáchat,“ řekl Sibinský, který popisoval průběh různých jednání, kterých se zúčastnil. „Orgány činné v trestním řízení se zabývaly pouze cenou,“ doplnil Sibinský s tím, že je třeba zkoumat širší souvislosti. Poukázal i na dřívější zakázky, kdy byly vybrány levné firmy. „Pak se ukázalo, že to co je nejlevnější, nemusí být nejlepší,“ uzavřel.

Soudu také přiblížil atmosféru, za které se rozhodovalo o zakázce. V té době se mimo jiné množily stížnosti na přerůstající zeleň, a to jak od občanů, tak institucí. „Že na křižovatkách není vidět za roh a podobně,“ uvedl Sibinský.

Hlavní líčení pokračuje ve středu a v pátek výslechy dalších obžalovaných.

Podjatost, absence, mateřská

Případ se k soudu dostal až nyní hned z několika důvodů. Obvinění padlo v roce 2014, během vyšetřování došlo ke změně počtu obviněných, původně se stíhání týkalo i další zakázky, zde ale policie rozhodla o odložení. Obžaloba byla podána v létě 2016. Trestní senát, který se měl případem zabývat, nejprve opustila jedna z přísedících soudkyň. Důvodem odchodu bylo možné podezření z neobjektivity, kterému by přísedící mohla v budoucnu čelit. V minulosti ji totiž s některými obžalovanými pojil pracovní vztah. Zahájení hlavního líčení pak bylo naplánováno na březen loňského roku. Tehdy se však nejednalo, jelikož se nedostavil jeden z obžalovaných. Navíc soudkyně, které byl případ původně přidělen, odešla o několik týdnů později na mateřskou dovolenou a kauzu převzal jiný soudce.