Milan Křivda (46 let), jehož DNA byla shodná s DNA zanechanou na místě činu, v úterý, přesně dva roky po činu, předstoupil před trestní senát Okresního soudu v Ostravě. Je obviněn z trestného činu znásilnění. Hrozí mu až osm let vězení. V minulosti byl již za sexuální delikty trestán. Znalci se tehdy vyjádřili, že pokud by v podobných činech pokračoval i v budoucnosti, v úvahu přichází i radikální řešení – kastrace.

Nyní znovu stojí před soudem, který má rozhodnout o jeho vině, či nevině.

Zločin


Ke znásilnění došlo 23. listopadu 2008 v Ostravě-Michálkovicích. Tehdy neznámý zvrhlík v brzkých ranních hodinách přepadl třiačtyřicetiletou ženu, která vystoupila z trolejbusu městské hromadné dopravy. Odtáhl ji mezi domy a znásilnil. Oběť se bránila, proti silnějšímu muži, který ji navíc pořezal na tváři, však neměla šanci.

Přivolaní kriminalisté místo činu detailně prohledali a zajistili důležité stopy, které přispěly k objasnění případu. Nalezli stopy, z nichž experti získali DNA. Pachatele se jim však nepodařilo najít.

Databáze


Zlom nastal ve chvíli, kdy policisté zajištěný vzorek DNA nechali „projít“ databází DNA, v níž jsou mimo jiné vzorky odebrané vězňům odsouzeným za závažné zločiny. Mezi ně patřil i Křivda. Během náročného zkoumání se v létě letošního roku ukázalo, že jeho DNA je shodná s DNA z místa činu.

Křivda před soudem odmítl vypovídat. Jak ale řekl Deníku jeho advokát, klient jakoukoliv vinu popírá. Naposledy se vrátil z vězení v létě 2008. Během následujících měsíců měl podle jeho slov několik náhodných známostí. Násilí ale popřel.

Odvaha


Před soudem v úterý vypovídala znásilněná žena, která popsala otřesné zážitky z osudného dne. „Někdo mě napadl zezadu. Něčím ostrým mě držel pod krkem. Snažila jsem se vytáhnout parfém z kabelky. To se sice podařilo, ale už jsem ho nestačila použít,“ uvedla žena, která utrpěla řezné poranění pod krkem a na tváři. „Nevím, čím to bylo, jestli sklem, plechem nebo nožem,“ dodala.

Násilník měl ještě tolik drzosti, že jí nabídl doprovod domů. Poté ji odvedl k zastávce a nastoupil do trolejbusu. Otřesená žena řekla řidiči, co se stalo, uvedla také, že zvrhlík sedí v trolejbusu. Řidič měl ale pocit, že je opilá. Na cestující se vůbec nepodíval, kontaktoval jen dispečink a pokračoval v jízdě.

Hlavní líčení bylo odročeno. Státní zástupce trvá na osobní účasti znalců, také obhájce navrhl předvolat několik svědků.


Znásilněná žena chce sledovat soudní proces

V úterý to byly přesně dva roky od hrůzného činu, na který nikdy nezapomene. V časných ranních hodinách se stala obětí znásilnění. Útočník si ji vyhlédl již v centru Ostravy a nastoupil s ní do trolejbusu na lince 104. V Michál­kovicích ji po vystoupení sledoval, zatáhl mezi domy a znásilnil.

„Snažila jsem se na to dva roky zapomenout. A teď, když začalo hlavní líčení, se mi to znovu vrací. Ale nedá se nic dělat,“ řekla Deníku žena, která před soudem do detailů zopakovala, co se jí osudného 23. listopadu 2008 při návratu domů stalo.

Během své výpovědi se jí ani jednou nezachvěl hlas. Když se jí soudce zeptal, zda je schopna vypovídat i za přítomnosti obžalovaného, rozhodně řekla: „Ano.“

„Za to, co mi udělal, musí být potrestán. Přece nejde, aby se dívky a ženy bály jít samy po ulici, že na ně může kdykoliv jen tak někdo zaútočit,“ dodala žena, která měla tolik síly, že po skončení svého výslechu usedla na místo pro veřejnost a sledovala další průběh jednání. „Chtěla jsem být u toho,“ řekla Deníku. „Možná se vám zdá, že to snáším dobře a že se s tím dokážu vyrovnat. Na první pohled to tak zřejmě vypadá, ale uvnitř…,“ prohlásila žena, která ukázala třesoucí se ruce předtím ukryté v klíně.

Analýza DNA již v minulosti pomohla kriminalistům k vyřešení několika zločinů

Přispěla k dopadení vraha, který v roce 2004 v Kmetiněvsi zabil školačku.
Na základě analýzy DNA byl odsouzen muž z Moravy, který před více než patnácti lety u Českého Brodu zabil matku a její dvě dcery.
DNA pomohla i k objasnění méně závažných činů. Ze lži například usvědčila cizince pobývajícího ve Zlíně. Muž tvrdil, že mu někdo ukradl auto, které policisté našli havarované v poli. Porovnání biologických stop zajištěných na airbagu ukázalo, že řídil on sám.
Dopaden díky DNA získané z klobouku

Analýza DNA v letošním roce pomohla ostravským policistům k dopadení nebezpečného lupiče a zloděje. Třiadvacetiletý muž nejprve na tramvajové zastávce v Ostravě-Hulvákách přepadl čtyřicetiletou ženu. Zezadu ji chytil kolem krku, škrtil ji a nadával jí. „Křičel na ni, že se má chovat slušně, neboť spolu mají dceru,“ popsala situaci Holčáková s tím, že muž chtěl tímto způsobem zabránit tomu, aby se do konfliktu nevměšovali další lidé stojící na zastávce. A to se mu opravdu podařilo. Nikdo totiž nezasáhl. Žena se nakonec vymanila z násilníkova sevření a vyběhla na přilehlou ulici, kde zastavila auto. Nastoupila do něj a řidiče požádala o pomoc. Agresor ji však dostihl a do vozidla také nasedl. Při dalším útoku ji dokonce kousl do obličeje. Pak jí vzal kabelku, s níž utekl.

Muž se vloupal i do vozidla Škoda Fabia zaparkovaného v Ostravě-Mariánských Horách. Uvnitř auta ochránci zákona našli klobouk, o kterém majitel vozu uvedl, že nikomu z rodiny ani známých nepatří. Důkaz skončil v rukou expertů, kteří z něj získali vzorek DNA. Během následného porovnání s databází DNA se ukázalo, že patří právě třiadvacetiletému mladíkovi, který se již v databázi kvůli předchozím zločinům nacházel. Následně byl usvědčen i z loupeže.