Zcela nečekaně se na ni vrhl sedmnáctiletý mladík kráčející proti ní. Jeho cíl byl jasný. Zmocnit se kabelky šokované důchodkyně. Žena během přetahování spadla na zem a utrpěla těžké zranění – mimo jiné zlomeninu holenní kosti.

Pachatele se podařilo zadržet na základě kamerových systémů. Případem se ve čtvrtek začal zabývat Krajský soud v Ostravě. Vzhledem k věku obžalovaného je jednání neveřejné.

NÁSLEDKY

O své děsivé zážitky se paní Jiřina podělila před vstupem do jednací síně. „Šel proti mně. Chtěl mi strhnout tašku a přitom mě shodil na zem. Nečekala jsem to. Vůbec mě napadlo, že by se mohlo něco stát. Asi využil toho, že tam nikdo jiný nebyl. Stále mám zdravotní problémy a doživotní následky,“ uvedla žena chodící o francouzských holích. Potíže má nejen fyzické, ale také psychické.

„Bojím se, syn mě musí všude vozit. Bojím se jít někde sama,“ doplnila. Násilník se nakonec kabelky, v níž bylo několik set korun, zmocnil a utekl.

MLČELI

Obžalovaný i jeho právní zástupce se k případu odmítli vyjádřit. Podle dostupných informací se mladík k činu částečně přiznal. Při výslechu uvedl, že potřeboval peníze. Odmítl však, že by se jednalo o loupež, jak tvrdí žaloba. Vše tedy nasvědčuje tomu, že bude chtít přesvědčit trestní senát o tom, že se jednalo pouze o krádež, kde je podstatně mírnější sazba.

Pokud by soud uznal argumenty žaloby a čin kvalifikoval jako loupež s těžkou újmou na zdraví, činila by sazba pět až dvanáct let pro dospělého pachatele. Jelikož mladík v době činu neměl osmnáct let, hrozí mu maximálně rok až pět let vězení.

Na tenkém leděZločiny, kdy útočníci na ulici starším ženám vytrhávají kabelky a řetízky, nejsou bohužel nijak výjimečné. Dotyční si vůbec neuvědomují, na jak tenkém ledě se pohybují.
Většinou počítají s tím, že se bez problémů zmocní kabelky. Za této situaci by jim hrozilo pouze obvinění z krádeže. Pokud ale dojde k přetahování a útočníci použijí násilí, jde již o loupež s trestní sazbou od dvou do deseti roků. V případě vážného zranění je to již pět až dvanáct let odnětí svobody. U starších lidí jakýkoliv pád může znamenat zranění, a to i vážné. V krajním případě nelze vyloučit ani smrt.

DALŠÍ PŘÍPAD

Shodou okolnosti moravskoslezská policie ve čtvrtek odpoledne informovala o podobném případu. Stal se tento týden v Ostravě. Neznámý muž v podvečerních hodinách přepadl v Ostravě ženu (58 let), které po krátkém zápase vytrhl kabelku.

Oběť upadla na zem a utrpěla zranění. Agresor utekl s taškou, v níž byla hotovost, doklady a další věci. Policie případ vyšetřuje jako loupež, za kterou hrozí násilníkovi až deset let vězení.