Ta od července do konce prosince loňského roku umožňovala beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně.

V našem regionu policisté převzali či na místě prozkoumali 366 zbraní či jejich částí a bezmála čtvrt milionu kusů střeliva.

Oproti poslední amnestii z roku 2009 ubylo zbraní (o 145), výrazně však (o 225 tisíc kusů) přibylo střeliva. Postaral se o to muž, který doma nalezl 205 tisíc nábojek do expanzních zbraní, na které je nutný zbrojní průkaz.

Expertizy? Ne vždy

close Policisté zkoumali i tankovou věž s funkčním kanónem, kterou má ve své sbírce vojenský fanda z Karvinska. zoom_in

Odevzdané zbraně až na výjimky procházejí kriminalistickou expertizou. Ta má odhalit, zda nebyly použity ke zločinům, případně nejde o již evidované zbraně.

„Zatím jsme nic takového nezjistili. Expertizy ale budou dále pokračovat," řekla Pavla Škorňová z odboru zbraní a střeliva moravskoslezské policie.

Ne všechny zbraně však bylo možné přinést na policejní služebnu nebo podrobit expertize. Týká se to například několikatunové věže s kanónem vzor 44 ráže 85 mm ze středního sovětského tanku, jehož výroba začala v roce 1943.

close Část odevzdaných zbraní policie prezentovala na páteční tiskové besedě. Nechyběly mezi nimi pistole, samopaly nebo podomácku vyrobené zbraně. zoom_in

„Paradoxně tank se nikdy neúčastnil bojů na východní frontě. Veřejnosti byl představen až v poválečných přehlídkách," vysvětlila Škorňová.

Věž s kanónem má ve sbírce fanda vojenské techniky z Karvinska. Exponát, ze kterého by se po úpravách dalo zřejmě i střílet, se nachází na zabezpečeném pozemku, kde si jej prohlédli i kriminalisté. Expertizu však provádět nebudou.

„Pokud je možné znaleckou expertizu provést, tak se provede. Pokud to není možné, tak provedena není, což je i tento případ. Specializovaná pracoviště kriminalistických expertiz nejsou vybavena na to, aby provedla odstřel z takto velkých zbraní. Dokumentaci jsme provedli přímo na místě," řekla Škorňová.

Pyrotechnici v akci

Během amnestie nebyla nouze o dramatické situace. Postarali se o ně lidé, kteří přinesli na oddělení miny nebo nabité zbraně s nataženým uzávěrem.

„Za zmínku stojí případ z Frýdecko-Místecka, kdy muž donesl protitankovou minu. Část budovy musela být evakuována. Na místo jsme povolali technika. Naštěstí se nepotvrdilo, že by hrozil výbuch," řekla Škorňová. Pyrotechnici zasahovali i na dalších odděleních, kam lidé přišli s granáty a dalšími nebezpečnými předměty. Vše se obešlo bez mimořádných událostí.

Jen vystřelit

Opatrní museli být i policisté z Novojičínska. Muž odevzdal sovětskou pistoli, kterou našel za trámem na půdě.

Zrezivělá zbraň s nataženým uzávěrem měla plný zásobník a náboj v nábojové komoře. Stačilo jen zmáčknout spoušť… To ale nálezce nevěděl. Jak sám řekl, ze zbraní má respekt a proto s pistolí nemanipuloval více, než bylo nutné.

U většiny zbraní budou lidé po expertize a vyřízení všech formalit žádat o jejich vrácení. Takzvané zakázané zbraně (mimo jiné vojenské a podomácku vyrobené), nebo ty, o které původní majitelé neprojeví zájem, propadnou státu.