Již zhruba rok mají policisté k dispozici speciální testy, které dokáží odhalit zdrogované motoristy. Jen v Ostravě se takto podařilo přistihnout sedm motoristů, většina z nich byla pod vlivem pervitinu. Zatím posledním „úlovkem“ byl v těchto dnech dvacetiletý mladík sedící za volantem auta značky Citroën.

Ve vozidle měl navíc varnu s chemickým a laboratorním vybavením. Hlídka ho zastavila hodinu po půlnoci na ulici Poděbradově v centru Ostravy. Hříšník neměl potřebné řidičské oprávnění a navíc se choval velmi podezřele. „Špatně gestikuloval a měl nejistou chůzi,“ uvedl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl s tím, že následovala dechová zkouška na alkohol. Ta ale ukázala, že dotyčný je zcela střízlivý. V té chvíli policisté pojali podezření, že může být pod vlivem drog.

„Proto jsme přikročili k orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek a jedů, který odhalil přítomnost amfetaminu. V autě jsme také našli laboratorní sklo, obaly od toluenu, kyselinu chlorovodíkovou a další chemikálie,“ dodal Klézl.

Případ si převzali ostravští kriminalisté, kteří záhy zjistili, že dotyčný od poloviny března do dubna letošního roku na různých místech v lesících v Ostravě-Radvanicích a Kunčicích vyráběl pro svou potřebu drogu pervitin. Podobných drogových výtečníků je v Ostravě více.

Pomocí mobilních laboratoří se snaží ztížit své odhalení. V lesích a na jiných odlehlých místech dokáží v poměrně krátké době uvařit pervitin a poté rychle změnit své stanoviště. Dvacetiletý mladík je obviněn z trestných činů nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, maření výkonu úředního rozhodnutí a řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Hrozí mu až pět let vězení.

Drogové testy začali policisté používat na jaře loňského roku. Nejprve zkoušeli čtyři druhy. Vedení policejního prezidia nakonec vybralo jeden z nich, který se v praxi nejlépe osvědčil. „Provedení testu a jeho vyhodnocení je jednoduché a trvá přibližně deset minut,“ uvedla Soňa Štětínská z tiskového oddělení severomoravské policie.

Drogové prověrky však nejsou běžnou součástí silničních kontrol. Hlavním důvodem je vysoká cena jednorázových testů, která se pohybuje v řádech stokorun. Hlídky je využívají pouze při vážném podezření, že narazili na zfetovaného řidiče. Testery reagující na pot dokáží odhalit přítomnost několika drog.

Zkouška je povinná. Pokud ji motorista odmítne, musí ve správním řízení počítat až s padesáti tisíci korunami pokuty a s dvouletým zákazem řízení vozidel. V rámci Moravskoslezského kraje získali policisté zhruba 250 testů, nejvíce jich mají na Frýdecko-Místecku a v Ostravě, kde je policisté použili sedmnáctkrát. Sedmkrát byl výsledek pozitivní.