Dalším ničila věci nebo jim zakazovala večerní čtení knížek, aby nemusela platit za elektřinu. Znalci u nich zjistili syndrom týraného dítěte.

Žena potomky nejméně tři roky nepřiměřeně trestala a psychicky týrala. Dokonce neváhala použít tyč, vařečku a další předměty. Děti tahala za vlasy, způsobila jim modřiny a řadu lehčích poranění. Dvě z dětí se léčily dva týdny.

„Neměla pochopení pro jejich potřeby, neprojevovala jim lásku, spíše naopak. Znemožňovala jim hrát si, například tím, že hračky schovávala či je umístila tak, aby je mohly pouze vidět, a nesměly si je vzít,“ popsala situaci mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že vulgární nadávky a křičení na děti byly v této rodině něčím zcela běžným.

Chvíle hrůzy, těžké příkoří a týrání

Vše vyvrcholilo útokem, po kterém jedno z dětí ztratilo vědomí. Matka ho pak místo pomoci nechala napospas jeho osudu.

V návalu vzteku také zničila mobilní telefon a oblečení dalšího z dětí. Potomkům zakazovala číst knížky a časopisy. Vadilo jí, že měli zapnuté světlo, a tím zvyšovali spotřebu elektrické energie.

Chvíle hrůzy zažívaly děti i během úklidu. Matka totiž nikdy nebyla spokojena s tím, co dělaly. Opakovaně je pak nutila, aby znovu, a to nejen po sobě, uklízely. „Těžké příkoří a týrání u dvou dětí vyvolalo syndrom psychicky týraných dětí,“ dodala Holčáková.

Vše vyšlo najevo díky sociální pracovnici, která o svém podezření řekla policistům. Vzápětí se rozjelo vyšetřování. Žena je obviněna z trestného činu týrání svěřené osoby. Ve vězení by mohla strávit od dvou do osmi let. Děti již byly umístěny v dětském domově.

Vyšetřování podobných případů je podle Holčákové velmi náročné. Práce s dětskými svědky a oběťmi totiž vyžaduje velmi specifický přístup.

Ostravští policisté jako první v republice začali například používat hračky k překonání komunikačním bariér. Velký úspěch mají plyšový leopard v pyžamu mající jméno Daník a slon Tomík. Pro děti policisté připravili i omalovánky a pexesa

Výslechy týraných dětí navíc probíhají ve speciálních místnostech vybavených záznamovou technikou. Samotný výslech proto není nutné opakovat.

Místo činu? Domov!!!

Už před čtrnácti dny Deník informoval o tom, že ostravští policisténa základě vrůstajícího počtu případů spojených s domácím násilím,posouvají svou kampaň Místo činu? Domov!!! do druhého ročníku.

Mají speciální tým realizující vykázání osob, který je jediný v zemi. Tito specialisté poskytují také poradenství na dvou místech v Ostravě – v ulici Masné v centru města a v ulici Dělnické v Porubě.

"Domácí násilí je problém, o kterém se musí permanentně mluvit. Připravili jsme proto další sérii letáků, plakátů a spotů, kterými chceme informovat veřejnost o tom, že umíme obětem okamžitě pomoci. V případě ohrožení stačí volat linku 158," zdůraznil v této souvislosti před nedávnem Tomáš Landsfeld, ostravský policejní šéf.

Posledním zveřejněným příběhem domácího násilí byl případ čtyřiapadesátiletého muže, kterýněkolik měsíců slovně a pak i fyzicky napadal o šest let mladší ženu, a to dokonce za přítomnosti osmiletého syna.

"Pořádková jednotka ho nakonec vykázala z bytu, i když to nebylo jednoduché. Muž totiž zabarikádoval dveře postelí. Pomocí beranidla se však policisté do bytu dostali a muž byl nakonec umístěn do specializovaného zdravotnického zařízení,“ popsala tehdy zátahpolicejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Související články:Chodúr: Ženy a děti se mají rozmazlovat, ne týrat