Drama v bytě

Obžalovanou je Andrea O. (45 let) z Karviné. V březnu 2020 ve svém bytě bodla bývalého přítele, s nímž má dítě. Muž za ní přišel na návštěvu. Společně pili alkohol, on poté začal z balkonu v sedmém patře něco vykřikovat.

„Po někom řval, že mu ukradli kolo. To se opravdu týden předtím stalo. Okřikla jsem ho, ať nedělá ostudu,“ vypověděla žena, která v té chvíli s nožem v ruce připravovala v kuchyni chlebíčky.

Žena odmítla, že by chtěla někomu ublížit.
Drama v ostravské nemocnici. Žena dle žalobce chtěla udusit imobilního pacienta

„Najednou ke mně přiletěl, chytil mě za vlasy a nechtěl mě pustit. Ještě mi bouchal hlavou o kuchyňskou linku,“ dodala s tím, že agresora opakovaně varovala, že má nůž. „Nepřestal. Já jsem ho v sebeobraně píchla tím nožem,“ prohlásila. Výsledkem bylo vážné zranění, mimo jiné pneumotorax.

Muž po svých odešel před dům, vzápětí dorazila záchranná služba. „Bála jsem se. Měla jsem strach, že mi ublíží. Měla jsem zatmění. Nechtěla jsem mu způsobit vážná zranění,“ hájila se žena.

Odmítl vypovídat

Muž nejprve policii tvrdil, že ho přepadl a pobodal neznámý člověk. Nakonec ale vše vyšlo najevo. Během vyšetřování i hlavního líčení využil svého práva a odmítl vypovídat s tím, že obžalovanou považuje za osobu blízkou. V bytě se nacházel ještě další člověk, který však vzhledem ke své opilosti nic neviděl.

Soud měl tedy k dispozici pouze výpověď obžalované a znalecké posudky. Ženě, která má za sebou deset odsouzení, hrozilo pět až dvanáct let žaláře. Za podobný čin již byla odsouzena před dvaceti lety, kdy nožem zranila svého tehdejšího přítele.

Bránila se

V létě 2021 si u Krajského soudu v Ostravě vyslechla osvobozující rozsudek, podle kterého odvracela přímo hrozící a trvající útok. Státní zástupce, požadující pětiletý trest, se odvolal k vrchnímu soudu. Ten původní rozsudek zrušil a nařídil nové projednávání s tím, že je zapotřebí pečlivě zvážit, zda nedošlo k vybočení z nutné obrany. A ostravský soud nakonec v dalším hlavním líčení konstatoval, že se skutečně jednalo o vybočení.

Věznice Heřmanice. Ilustrační foto.
Naval léky, jinak ti rozbiju hubu! Soud řešil vězeňské drama z Ostravy

Ženu uznal vinnou z ublížení na zdraví. Vzhledem k okolnostem případu ale uložil trest pod spodní hranici sazby. Andrea O. odešla s tříletým podmíněným trestem odloženým na pětiletou zkušební lhůtu. Opět následovalo odvolání státního zástupce k vrchnímu soudu, který rozsudek zpřísnil. Místo původní tříleté podmínky ji poslal na tři roky za mříže. Žena tak putovala do vězení.

Nejvyšší soud

Tím však případ neskončil. Andrea O. podala dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, který se jí zastal a pro její argumenty měl pochopení. „Předložená trestní věc je specifická tím, že obecným soudům se k detailní rekonstrukci skutkového děje nabízel v podstatě jediný důkaz, a tím byla výpověď samotné dovolatelky.

Poškozený v přípravném řízení i u hlavního líčení využil svého zákonného práva odepřít výpověď a nic podstatného nepřinesla ani výpověď svědka, který sice v osudnou dobu popíjel s poškozeným v bytě obviněné, ovšem k samotné potyčce mezi nimi nic uvést nedokázal, když se dušoval, že ji vzhledem ke své podnapilosti nezaregistroval,“ uvedl Nejvyšší soud a dodal: „Lze tedy konstatovat, že žádným důkazem nebyla vyvrácena obhajoba obviněné, podle které k ní poškozený najednou „přiletěl“ z balkonu do kuchyně, s řevem a vulgárními nadávkami ji chytil a velkou intenzitou tahal za vlasy, minimálně jednou jí bouchnul hlavou o skříňku kuchyňské linky, o což se pokoušel opakovaně, a přes její prosby, ať ji nechá být, a upozornění, že má v ruce nůž, ji začal tahat za vlasy ještě silněji, snažil se ji strhnout k zemi a v tomto záměru pokračoval až do chvíle, kdy ho bodla.“

Ilustrační foto.
VIDEO: Vyřizování účtů v Ostravě se zvrhlo v loupežné drama, ukončila ho policie

Ve stanovisku Nejvyššího soudu se dále uvádí: „Stejně tak nebylo ničím zpochybněno její subjektivní hodnocení situace, kdy měla podle svých slov z poškozeného opravdu strach a jeho projevy a způsob vedení útoku v ní vzbudily obavu, že jí chce nebo může závažným způsobem ublížit.“

Naposledy

Nejvyšší soud nakonec rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci i Krajského soudu v Ostravě zrušil a případ vrátil k novému projednání do Ostravy. Soud nyní na základě pokynů a doporučení Nejvyššího soudu dospěl k závěru, že Andrea O. skutečně jednala v rámci nutné obrany. Stejný názor měl tentokrát i žalobce, který sám navrhl zproštění obžaloby.

„Nejvyšší soud detailně vysvětlil, proč šlo o nutnou obranu. Navrhuji zproštění obžaloby,“ konstatoval státní zástupce. Andrea O. přesto zůstává ve vězení, a to v souvislosti s jiným činem, kvůli kterému se v mezidobí dostala za mříže.