Případy kybernetických podvodníků se opakují jako přes kopírák, přesto se stále najde dost lidí, kteří těmto sofistikovaně vystupujícím zločincům takříkajíc „sednou na lep". Čestvý případ se odehrál v jednom z ostravských obchodních center.

Operační důstojník obsluhující tísňovou linku 158 přijal oznámení o možném podvodu při vkládání peněz do bitcoinmatu. Policejní hlídky se v tu dobu nacházely shodou okolností poblíž inkriminovaného obchodního centra a díky tomu byly na místě do několika minut.

Ve chvíli, kdy policisté přijeli na místo, jedna žena skutečně vkládala do bitcoinmatu peníze. Ukázalo se, že tato paní není obětí podvodníků, posílala peníze do ciziny kamarádce. Během zjišťování informací si však muži zákona všimli jiné ženy, která stála opodál, telefonovala a zjevně od někoho dostávala instrukce.

„Proto ji oslovili s tím, aby na nezbytně nutnou dobu, než se vysvětlí situace, hovor ukončila. Ukázalo se, že právě tato oslovená žena se stala obětí podvodníků a policisté z oddělení hlídkové služby Ostrava díky své všímavosti tak předešli její finanční ztrátě," konstatovala mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková a pokračovala: „Už v prostorách obchodního centra policisté zjistili, že žena si před malou chvílí sjednala úvěr ve výši 680 tisíc korun. Peníze dle instrukcí údajných ,pracovníků banky´měla vložit do vkladomatu. Policisté rozrušenou ženu doprovodili do banky, kde jí pomohli se zrušením úvěru a vrácením peněz. Nakonec se žena s policisty rozloučila se slovy upřímného poděkování."

Co tomu všemu předcházelo

V minulém týdnu byla 44letá žena z Frýdecko-Místecka v dopoledních hodinách kontaktována údajným pracovníkem banky. Ten jí sdělil informace o její žádosti k úvěru. Obratem řekla, že o žádný nežádala, že to bude omyl. Jenže údajný „bankéř" byl na tuto odpověď připravený a reagoval velice pohotově. Znal její příjmení za svobodna a to zřejmě ženu přesvědčilo, aby volajícímu uvěřila.

Svou informaci ještě umocnil tvrzením, že někdo musel zneužít její starý občanský průkaz. Paní podvodníkovi začala důvěřovat, a proto následně poslechla všechny jeho instrukce. Šla tedy na pobočku banky, zažádala si o co největší úvěr z důvodu, aby si už nikdo na ni nemohl žádnou půjčku vzít. K tomu ještě ze svého účtu vybrala téměř 20 tisíc korun.

Nakonec jí falešný „bankéř" zavolal taxíka, se kterým odjela do centra Ostravy. Celou dobu byl samozřejmě v telefonickém kontaktu s poškozenou a instruoval ji. Zásoboval ji informacemi, že o tom nesmí s nikým mluvit a především nesmí jít do své mateřské banky, jelikož tamní pracovníci mohou být do podvodu zapleteni. Kdyby na místo nebyli přivoláni policisté, tak by poškozená na základě zaslaných QR kódů do bitcoinmatu vložila téměř 700 tisíc korun.

Kriminalisté 1. oddělení obecné kriminality Ostrava v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod.

„Znovu apelujeme na lidi - chraňte své peníze a všechny hovory budící dojem, že jsou z banky, si pečlivě prověřte. Osobně zajděte do banky a přesvědčte se, zda došlo ke zneužití vašeho účtu či jména. Žádný bankéř vás po telefonu nebude navádět a instruovat, ať si vezmete co největší půjčku nebo vyberete veškeré své finanční úspory a vložíte je na takzvaný rezervní účet přes bitcoinmat. Vkladomat neboli bitcoinmat není úschovna peněz žádné banky," zdůraznila závěrem Eva Michalíková.