„Neznámý pachatel měl v lednu roku 2015 zaslat pětatřicetileté ženě e-mail ve jménu společnosti provozující internetovou doménu spolu s infikovaným souborem. Dotyčná si přečetla e-mail se zprávou, aby provedla aktualizaci na novější verzi. Aktualizaci sice ignorovala, ale od přečtení e-mailu, se již nemohla přihlásit na svůj e-mailový účet," uvedl Viktor Kašlík z ostravské policie.

Zavirovaný notebook poté používala k internetovému bankovnictví. Později aktualizovala notebook a mobilní telefon pomocí přiloženého souboru s názvem „SeznamOTP.apk" a návodu. „Jakmile provedla aktualizaci a instalaci programu v mobilním telefonu, zjistila, že neznámý pachatel provedl elektronickou transakci v její internetové bance a převedl finanční prostředky na jiný bankovní účet, aniž by obdržela potvrzovací SMS," dodal Kašlík.

Celková škoda činí šedesát tisíc korun. Policie případ vyšetřuje jako trestné činu krádeže a zneužití platebního prostředku, na které zákon pamatuje až osmiletým žalářem.

„Apelujeme na občany, aby v případě obdržení podobného e-mailu tento neotvírali a při pochybnostech raději kontaktovali operátora domény," uzavřel Kašlík.