Vězeňské hrozby ji tento týden definitivně zbavil Vrchní soud v Olomouci, který v plném rozsahu potvrdil květnový verdikt Krajského soudu v Ostravě. Ten rozhodl o mimořádném snížení trestu pod základní sazbu, která činí pět až dvanáct let, a ženě vyměřil podmíněný tříletý trest s odkladem na zkušební pětiletou lhůtu.

Obžalovanou zachránily lítost, doznání, alkoholová abstinence, vzorná péče o nezletilé dítě a také příznivé znalecké posudky. Ona i její druh u soudu prohlásili, že se stále milují. Devítiletou známost prý chtějí završit sňatkem a vytvořit funkční rodinu. „Je mi moc líto, co se stalo,“ uvedla žena.

ODVOLÁNÍ

S verdiktem ostravského soudu však nesouhlasil státní zástupce, který chtěl obžalovanou vidět ve vězení. Proto se odvolal k vrchnímu soudu, kde ale nyní neuspěl.

„Odvolání státního zástupce jsme jako nedůvodné zamítli. Přisvědčili jsme názoru soudu prvního stupně, že jsou zde dány podmínky pro mimořádné snížení trestu, a to vzhledem k osobním poměrům obžalované. Přihlédli jsme k tomu, že řádně pečuje o dítě, přihlédli jsme také k jejímu zdravotnímu stavu,“ řekl mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik s tím, že trest uložený v základní trestní sazbě by byl nepřiměřený.

„Ze znaleckého posudku vyplývá dobrá resocializace obžalované. Máme za to, že nápravu pachatele lze zajistit i takto sníženým trestem,“ uzavřel Cik.

DRAMA

Partnerské drama se odehrálo v Havířově během silvestrovských oslav v roce 2017. Žena v opilosti bodla svého druha do zad. „Pouze shodou šťastných okolností nedošlo k závažnějšímu následku,“ uvedl státní zástupce.

A jelikož byla za podobný čin v minulosti odsouzena – v roce 2010 bodla do krku tehdejšího přítele, za což dostala tříletou podmínku –, ocitla se v trestní sazbě od pěti do dvanácti let žaláře. Verdikt Vrchního soudu v Olomouci je pravomocný a není proti němu odvolání.

Rozsudek si přišlo vyslechnout sedm z osmi obžalovaných.
Nevinni! Soud osvobodil exradní Ostravy-Jihu kvůli 12 let staré zakázce