Vše oznámil otčím, který po smrti manželky zjistil, že z účtů zmizely velké částky. Jak uvedl, několik let pracoval mimo Ostravu, jeho žena byla ve starobním důchodě. Vydělával finance, ona se starala jak o chod domácnosti, tak o peníze. Poté, kdy zemřela, byl nucen vše zajišťovat sám. A tehdy zjistil nesrovnalosti, kterých postupně přibývalo.

„Nevlastní dcera, která se poslední dny o matku starala, měla otčímu uvést, že vybrala přes dva a půl milionu korun a ty rozdělí na čtyři díly. Tím myslela mezi pozůstalé z rodiny. S tím však muž nesouhlasil a chtěl po nevlastní dceři, aby peníze vrátila na účty a nechala vše do dědického řízení,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie. Dcera to však údajně odmítla a s penězi dále hospodařila. Dokonce při samotném dědickém řízení podle informací policie zapřela existenci jednoho účtu v nejmenované bance.

Více než milion a půl

„Kriminalisté po dobu několika měsíců dlouhého zkoumání nakonec zjistili, že žena měla po úmrtí matky neoprávněně provádět úhrady za nákupy zboží,“ sdělila Michalíková. Hovoří se také o převodu finančních prostředků na bankovní účty a opakovaný výběr větších obnosů z bankomatů. „Vše měla činit i s vědomím, že nemá dispoziční práva od všech bankovních účtů dnes již zemřelé matky. Současně měla zneužít i přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví,“ doplnila Michalíková.

Žena takto odčerpala více než jeden a půl milionu korun, zajistit se podařilo 770 tisíc korun. Je stíhána za krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

„Lidé si mnohdy neuvědomí, že jakákoliv manipulace s penězi zesnulé osoby – například výběry z bankomatů a z účtů – může být za určitých okolností trestným činem.