Hádka s blízkým člověkem, přemíra alkoholu a nůž v dosahu ruky. Této kombinaci by se měla navždy vyhnout jedenapadesátiletá Helena F. z Ostravy. Krajský soud v Ostravě jí ve čtvrtek vyměřil pět let žaláře za bodnutí přítele. Zranila ho vloni v srpnu v hotelovém domě v Ostravě-Zábřehu.

Naprosto stejným způsobem před několika roky napadla i svého bratra.

OTRAVA

Na samotný útok v hotelovém domě si Helena F. příliš nepamatuje. Vypila totiž tři až čtyři litry vína. Notně opilý byl i muž, který naštěstí neutrpěl závažná zranění. Podle znalců se oba nacházeli ve stavu otravy alkoholem. Žena si vybavila až chvíli, kdy příteli vytahovala nůž z břicha, „Vím jen, že jsem mu držela břicho, jak mu tekla krev. Pak jsem skončila na protialkoholní stanici. Probudila jsem se až druhý den. Je mi to opravdu líto,“ vypověděla.

K hádkám mezi partnery docházelo poměrně často. Muž svou družku často provokoval. Jeden ze svědků slyšel, jak jí říká: „Tady máš nůž a bodni!“

Přítel obžalované ženy u soudu tvrdil, že se zranil sám. Prý se nechtě bodl, když krájel chleba. To ale znalci vyloučili. „Zranění mu bylo způsobeno aktivním útokem druhé osoby,“ konstatovala předsedkyně senátu.

„NATVRDO“

Helena F. zřejmě stráví ve vězení více než pět let. Útoku na přítele se totiž dopustila v době podmíněného odsouzení za bodnutí bratra. V opilosti a v návalu vzteku ho před několika roky bodla do břicha poté, co ji okřikl za nevhodné chování vůči dětem. V roce 2013 za to dostala tři roky žaláře s odkladem na zkušební lhůtu pěti let. A jelikož podmínku loňským zločinem na ubytovně porušila, bude si muset zmíněné tři roky „odsedět“.

Helenu F. podle čtvrtečního rozhodnutí soudu čeká také protialkoholní ústavní léčba. Tu absolvovala již v minulosti. Po přeměně na ambulantní formu se ale k pití vrátila a na sezení chodila opilá.

Verdikt krajského soudu není pravomocný. Žalobce jej sice přijal, obžalovaná si ale nechala lhůtu k vyjádření.