S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěly tři ženy z Ostravy odsouzené za účast v rozsáhlém dotačním podvodu se zaměstnáváním zdravotně handicapovaných lidí. Ve vězení tak budou muset strávit od pěti a půl do sedmi let. Deník to zjistil z internetové databáze rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Krajský soud v Ostravě uznal všechny vinnými z dotačního podvodu. Tresty od pěti a půl do sedmi let potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Ženy si poté prostřednictvím obhájců podaly dovolání k Nejvyššímu soudu. Mimo jiné argumentovaly tím, že byly samy uvedeny v omyl. Prý jen plnily příkazy. Rozhodně odmítly podíl na dotačním podvodu, pouze jedna z nich připustila, že se mohla dopustit nepřekažení trestného činu. Nejvyšší soud ale jejich dovolání nyní odmítl.

PŘÍSPĚVKY

Firma pobírala příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených. Vyplácela jim však pouze část mzdy. Rozdíl si společnost se souhlasem pracovníků nechala, údajně na pokrytí dalších nákladů. Kdo protestoval, dostal výpověď, kterou jako bianco šek podepsal při nástupu nebo v průběhu zaměstnání. Později firma dokonce začala nabírat handicapované zaměstnance, pro které neměla práci. To vše kvůli státním příspěvkům. Škoda byla vyčíslena na 64 milionů korun.

Jedna z žen podávala na ostravskou pobočku úřadu práce žádosti o příspěvky. „Věděla, že údaje jsou nepravdivé,“ uvedl státní zástupce. Žena se bránila tím, že se jen řídila pokyny z Prahy. „V kraji byla nezaměstnanost a já byla ráda, že mám práci. Peníze chodily na účet firmy,“ uvedla. Současně ale přiznala, že věděla o podivných praktikách.

„Vše bylo na žádost majitelů firmy. Dělala jsem to, co se mi přikázalo,“ tvrdila žena s tím, že zpočátku nebyla o práci pro zdravotně postižené nouze. Postupně ale zakázek ubývalo. Přesto majitelé chtěli, aby společnost nabírala další lidi.

„Příkaz zněl: nabírat, nabírat, nabírat,“ dodala.

Firmu, pro kterou trojice žen pracovala, ostravský krajský soud v rámci svého rozsudku zrušil.