Neznámý muž se tento týden pokusil znásilnit třiašedesátiletou ženu. Přepadl ji dvě hodiny po půlnoci na ulici V. Vacka v Ostravě-Porubě. Muž důchodkyni chytil do takzvané kravaty a odtáhl do nedalekého křoví, kde ji povalil na zem. Svlékl ji a snažil se znásilnit. Žena zachovala duchapřítomnost a „naoko“ souhlasila. Tím pachatele dokonale vyvedla z míry. Muž jí přestal obtěžovat a nakonec jí „pouze“ strhl z krku tři zlaté řetízky s přívěsky. Vzal jí také kabelku s peněženkou, platební kartou a doklady. Poté utekl. Žena přivolala policii.

„Na místo ihned vyrazila hlídka a také psovod se psem. Pátrání v okolí však bylo neúspěšné,“ řekl Petr Svoboda z ostravské policie. Vše se naštěstí obešlo bez zranění. Škoda byla vyčíslena na dvanáct tisíc korun. Případ je kvalifikován jako pokus o znásilnění krádež a neoprávněné opatření platebního prostředku. Pachateli hrozí až pět let vězení.

Druhý zločin se odehrál v chodbě jednoho z porubských domů v osmém obvodě, kam neznámý muž pronásledoval dvacetiletou dívku. Dostihl ji mezi přízemím a prvním patrem, kde na ni zaútočil. „Zezadu ji chytil levou rukou přes halenku za prs a pravou ji vsunul přes rameno do výstřihu. Poté ji svalil na schodiště, kde ji oběma rukama osahával a hladil na prsou,“ popsal situaci Svoboda. Dívku zachránilo to, že začala křičet. Zvrhlík se lekl a utekl. Oběť neutrpěla zranění. Agresorovi hrozí za vydírání až čtyři roky vězení. Zda oba případy spolu souvisejí, není zatím jasné.

„Nutno dodat, že obě ženy se zachovaly naprosto dokonale. V prvním případě žena naoko souhlasila. Neriskovala tedy, že utrpí ještě větší zranění. Pachatelé navíc tato změna chování v naprosté většině případů od dalších pokusů odradí. Ve druhém případě mladá ženy využila potenciální přítomnosti obyvatel domu a svým hlasitým voláním pachatele zastrašila a od dalšího úmyslu odradila. Tyto reakce jsou však vždy až poslední možností, jak se ubránit. Základním pravidlem je se do nich vůbec nedostat. Apelujeme tedy na všechny ženy, aby se vyhýbaly situacím, ve kterých je pravděpodobnost přepadení vysoká,“ dodal Svoboda, který přidal několik doporučení: „V nočních hodinách si zajistěte doprovod. Vyhýbejte se tmavým místům, pohybujte se v místech s kvalitním osvětlením a tam, kde se nachází více lidí. Noste při sobě obranné prostředky a neváhejte jich použít – například slzotvorné spreje, účinné jsou i lak na vlasy, deodorant či klíče. V nočních hodinách si v dopravních prostředcích si sedejte co nejblíže k řidiči,“ uzavřel Svoboda.