„Konečné fáze akce se zúčastnili také policisté z Frýdku-Místku,“ řekl k případu důstojník pro styk s veřejností z Národní protidrogové centrály Břetislav Brejcha. Při dalším vyšetřování se prokázalo, že dva z mužů již byli v minulosti za drogovou trestnou činnost stíháni a odsouzeni k nepodmíněným trestům odnětí svobody. „Muže se nám podařilo zadržet ve chvíli, kdy drogu vyráběli. Jeden ze zadržených policistům potrvdil, že se skutečně jednalo o pervitin, který připravovali z jednoho kilogramu efedrinu. Toto ještě ale musí potvrdit expertiza. Dotyční drogu vařili vždy ve dvou zařízeních najednou,“ upřesnil jejich praktiky Břetislav Brejcha.

Při domovních prohlídkách policisté zajistili další kilogram efedrinu. „Dále zabavili osmdesát gramů již hotového metamfetaminu, ze kterého bylo možné vyprodukovat až 2 400 dávek, za něž mohli zadržení utržit až 120 tisíc korun. Při prohlídce domu našli i dvě krátké a jednu dlouhou střelnou zbraň s menším množstvím nábojů,“ doplnil Brejcha s tím, že celé skupině dodával efedrin a další chemikálie pro výrobu drogy třetí muž, jenž byl zároveň i členem další organizované skupiny působící ve více státech.

Redakci se podařilo zjistit, že jeden z pachatelů se jmenuje Zdeněk Pasrbek, jemuž dům v Žermanicích patří. „Nastěhoval se sem asi před sedmi roky. Na víkendy k němu jezdila nějaká paní. Možná to je jeho přítelkyně. Předtím údajně bydlel v Lískovci. Byla jsem v šoku, když jsem se dověděla, v čem vlastně jeli. Léky na výrobu si prý opatřovali v cizině. Asi nikdo z obce neměl ani tušení, že měli navíc u sebe zbraně. Dokonce mi neunikl ani samotný zásah. V ten den se tu pohybovalo strašně moc policajtů,“ řekla místní žena, která s námi začala mluvit až poté, co jsme jí zaručili anonymitu.

Policejní komisař zahájil stíhání ve věci trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Pachatelům hrozí až desetileté tresty, dodavateli chemikálií dokonce až patnáct let. Ten už je také ve vazbě.