Jak na tiskové besedě potvrdil ostravský kriminalista Radim Šaněk, při kontrolách vyšlo najevo, že řada podnikatelů zákon porušuje. Ostravští policisté v poslední době vyšetřovali několik případů, kdy zloději ukradli staré škodovky, které prodali nebo chtěli prodat ve sběrnách.

Například v Ostravě-Porubě hlídka kontrolovala odtahové vozidlo s naloženou Škodou 105. Na autě byla odstraněna většina identifikačních znaků. Řidič tvrdil, že si jej najali dva neznámí mladíci. O původu automobilu prý neměl ani potuchy. V té chvíli mu zazvonil mobil. Policisté si vzápětí všimli opodál stojících mužů, kteří telefonovali a dívali se směrem k nim. Podezření, že volají právě oni, se potvrdilo. Záhy vyšlo najevo, že škodovka je kradená. Majitel, kterému kriminalisté vůz předali, se při pohledu na torzo svého vozu zhrozil. „S tím autem se už jezdit nedalo,“ dodal Šaněk.

Policisté chtějí v podobných raziích pokračovat. Mimo jiné si budou zapisovat identifikační znaky na kapotách i dalších částech vozů. Tyto údaje poskytnou odboru správních činností ostravského magistrátu, který vede motoristickou evidenci. Kriminalisté mají totiž podezření, že někteří z motoristů se pomocí fiktivních krádeží zbavují svých nepojízdných vozidel. Sami je rozmontují a po částech prodají ve sběrnách, nebo je za několik set korun přenechají překupníkům. Po několika dnech pak policii nahlásí krádež.

„Tím se vyhnou povinné ekologické likvidaci, bez které nelze vozidlo z evidence odhlásit. Navíc na tom i vydělají,“ prohlásil Šaněk, který však zdůraznil, že nyní těmto vykukům nastanou zlé časy. „Když někdo nahlásí, že mu před týdnem ukradli auto, a úředníci na evidenci zjistí, že karoserii patřící k tomu vozidlu někdo ještě dříve prodal ve sběrně, je jasné, že něco není v pořádku,“ vysvětlil Šaněk.

Text foto: Likvidaci starých vozidel mohou provádět pouze firmy mající potřebný certifikát. Ilustrační foto: archiv