Krádežím kol samozřejmě není možné zabránit, jedná se o poměrně lukrativní artikl, občané ale mohou udělat řadu preventivních opatření, aby zlodějům krádež a následný prodej ukradeného kola zkomplikovali. Jednou z možností je nechat si kolo na policii zaevidovat.

„V Ostravě se tato služba provádí pouze na policejní služebně na náměstí Dr. Brauna v Ostravě-Svinově, na úseku přestupků, a to každý pracovní den v době od 7 do 15 hodin. „Evidence je bezplatná a kromě samotného kola a občanského průkazu musejí zájemci předložit také záruční list či jiný doklad o jeho nabytí, aby paradoxně nedošlo k zaregistrování již ukradeného kola. Pokud si někdo koupí například starší kolo přes inzerát nebo od známého, měl by předložit čestné prohlášení, že kolo není kradené,“ řekla mluvčí Městské policie Ostrava Vladimíra Kejdová.

Podle ní si policisté ze záručního listu opíší číslo a datum jeho vydání a číslo a datum vydání paragonu. Pak kolo prohlédne specializovaný pracovník, který do registru zapíše další údaje jako je číslo rámu, výrobce kola, jeho barvu, značku, vybavení a další upřesňující údaje. Nevýhodou tohoto systému evidence je, že nefunguje celostátně. Takže například ukrade- li zloděj kolo v Ostravě, kde je má jeho majitel zaevidováno, a bude jej chtít prodat například v Praze, pražští policisté nemají možnost ověřit, že je kolo kradené.

„Celostátní databáze nefunguje z toho důvodu, že o tuto službu občané vlastně ani nemají velký zájem,“ doplňuje mluvčí Vladimíra Kejdová. Loni si podle ní nechalo v Ostravě kolo policejně zaevidovat jen 34 zájemců. Policejní evidence kol však mohou využít například provozovatelé bazarů či zastaváren. Pokud chtějí mít jistotu, že kolo, které jim někdo nabídne k dalšímu prodeji, není kradené, mohou si právě ve svinovské policejní služebně tento údaj ověřit.

Kvalitní zámek může být překážkou

Další možností, jak zabezpečit jízdní kolo, může být bezpečnostní zámek. Ve specializovaných prodejnách jej lze pořídit za poměrně slušnou cenu, podle slov Martina Chruňáka z prodejny kol a sportovních doplňků Yogi na Nádražní ulici v Moravské Ostravě se ceny bezpečnostních zámků na kola pohybují od padesáti do pěti set korun. Jejich cena závisí především na kvalitě. Zámky se silnějším ocelovým lankem jsou samozřejmě dražší. Ale ani nejlepší zámek nemůže zloděje od krádeže odradit.

Podle slov policistů by si lidé měli na svá kola dávat především větší pozor a nenechávat je bez dohledu. Zloději totiž často nemají naprosto žádné zábrany. Svědčí o tom příhoda, která se nedávno udála na jedné z ostravských policejních služeben. „Zloděj se zde pokusil ukrást služební kolo. Jeden z našich strážníků ze slušnosti podržel dveře muži, který vycházel ze služebny a tlačil kolo. Policista si naštěstí všiml, že se jedná o služební kolo, které chtěl muž ukrást,“ řekla k nedávné události tisková mluvčí Městské policie Ostrava Vladimíra Kejdová.

Víte, co patří k povinné výbavě kola?

  • -dva blatníky
  • -dvě na sobě nezávislé brzdy
  • -zadní červená odrazka trvale svítící nebo svítící přerušovaným světlem, či reflexní plochy s podobnými vlastnostmi (můžou být i na oblečení). Lze ji používat v zimě po celý rok a během letních měsíců pouze za snížené viditelnosti
  • -přední bílou odrazku nebo reflexní plochy (můžou být i na oblečení)
  • -oranžové odrazky na obou stranách pedálů, mohou se nahradit jinými reflexními plochami na botách nebo v jejich blízkosti, například oranžová odrazka v paprscích předního nebo zadního kola. Reflexní odrazky by měly být také na koncích blatníků, na bocích kola nebo bocích ráfků
  • -zaslepené konce řídítek
  • -zakončení páček brzd a volné konce řídítek musejí být obaleny materiálem pohlcujícím energii
  • -přední bílé světlo nebo blikačku, musí vydržet svítit alespoň hodinu a půl
  • -zadní červené světlo nebo blikačku, musí vydržet svítit alespoň hodinu a půl
  • -kola vyrobená po 1. lednu 2003 musejí mít na rámu vyražené výrobní číslo nebo být jinak identifikována.