Další lidé, kteří s nimi spolupracovali, byli zadrženi v Praze a v hlavních městech Peru a Argentiny, Limě a Buenos Aires. Policisté při akci zajistili 21 kilogramů kokainu, z nichž čtyři kilogramy zadrželi přímo v Česku. Informoval o tom Břetislav Brejcha z NPB.

V Ostravě policisté zadrželi čtyřiadvacetiletého kolumbijského občana českého původu, který žil v Jižní Americe od dětství s rodiči, a jeho sedmadvacetiletého českého společníka. Oba muži již byli v minulosti trestáni. Nyní jsou podezřelí z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Obviněným organizátorům hrozí až patnáctileté vězení. Všichni obvinění byli umístěni ve vazebních věznicích.

Oba muži zadržení v Ostravě při dovozu kokainu využívali zkušenosti a dovednosti, které získali mezi jihoamerickými drogovými dealery. Už tam byli za trestnou činnost spojenou s drogami v minulosti zadrženi a souzeni. Právě v Jižní Americe drogu kupovali a pak letecky přepravovali do Česka. Přitom jim pomáhali najatí kurýři, které verbovali zejména na Moravě mezi nezaměstnanými. Kurýři jezdili do Jižní Ameriky na několikadenní dovolenou. Při zpáteční cestě byli vybaveni speciálně upravenými zavazadly, v nichž přepravovali několik kilogramů drog. Kokain, který detektivové zadrželi, vykazoval 95procentní čistotu.