"Pokud odhalíme nějaké nedostatky, majitelům zanecháváme lístky se sdělením o závadách. Přidáváme také letáček s desaterem doporučení, jak předcházet vloupání," doplnil Klézl.

V zimě představují hrozbu zloději a tuláci, kteří do chat vnikají kvůli přespání a přečkání mrazů. Klidný však nebývá ani začátek jara. Zloději čekají na chvíli, kdy si chataři přivezou televize, vařiče a další vybavení, které zde většinou nechávají až do podzimu. Během týdne se pak nenechavci vydávají na zločinecké výpravy. „Dovnitř vnikají nejčastěji po rozbití skleněné výplně oken, vylomení okenic, případně vypáčení vstupních dveří. Občas zaznamenáváme i vloupání přes střechy chat. Předmětem zájmu pachatelů jsou zejména věci, které se dají nějakým způsobem zpeněžit – tedy elektronika, vařiče, nářadí, ale i potraviny – jako jsou například konzervy a zavařeniny,“ řekl Klézl.

Podle mluvčího by si majitelé měli pořídit zejména pevné okenice a kvalitní zámky. Vhodná je také instalace elektronického zařízení. „I taková siréna může pachatele odradit, nikdy totiž neví, kdo se může v okolí právě nacházet,“ doplnil Klézl, který však chataře varoval před nebezpečnými nástražnými systémy. Do problémů se kvůli tomu dostalo již několik vlastníků. Někteří z nich použili zbraně, které se spustily při násilném otevření dveří. Pokud by došlo ke zranění zloděje, mohlo by se jednat o trestný čin ublížení na zdraví.

Preventivní akce budou v ostravských chatových oblastech pokračovat. Jak ale zdůraznil Klézl, svůj majetek si musejí chránit především samotní lidé. „Nedisponujeme silami ani prostředky, které by nám umožnily stálé hlídání rozsáhlého území a objektů,“ uzavřel Klézl.