Loni pomohli nejméně 1300 lidem z Přívozu nebo Vítkovic, kteří se na ně obrátili kvůli úvěrovým podvodům, nenásilné lichvě nebo distribuci drog. „Před třemi lety byla v Ostravě silně rozšířena násilná lichva. Byl to začarovaný kruh. Policie tvrdila, že lichvářství není, protože ho nikdo nehlásí. Ženy, které byly oběťmi lichvy, se na policii neobracely, protože jí nedůvěřovaly,“ popsal situaci ředitel sdružení Kumar Vishwanathan. Projektem romské policejní asistence se podle něho podařilo potlačit násilí spojené s lichvářstvím a snížit kriminalitu v romských komunitách.
Také policejní mluvčí Milan Klézl považuje práci romských asistentů za velmi prospěšnou. „Mají velký podíl na tom, že se ročně objevuje jen několik trestných činů lichvy. V minulém roce jsme jich na severu Moravy měli asi šest,“ upřesnil Klézl. V roce 2004 bylo podáno čtyřicet trestních oznámení kvůli lichvářství, dodal Vishwanathan.
Romští policejní asistenti pracují v Ostravě od roku 2003, loni začali působit i v Karviné. Podle koordinátorky projektu Olgy Hrdinové pomáhají nejčastěji tím, že klienty vyslechnou a emocionálně podpoří. Často je doprovázejí na policii nebo úřady, poskytují jim informace, a také komunikují přímo s lichváři. „Lidé z komunit za námi sami chodí se svými problémy nebo nám volají. My se s nimi sejdeme a poté jim zprostředkujeme setkání s policií, která jim může pomoci, ne jim ublížit,“ řekla policejní asistentka Soňa Holubová, která byla dříve také obětí lichvy.
Podle policejního asistenta Davida Holuba se případy lichvy nadále objevují, i když je jich méně. „Romské rodiny jsou stále dost zadlužené, půjčují si na takzvaný intereš, což je stoprocentní úrok, aby mohly zaplatit nájem nebo udělat dětem svačinu. Radím jim, aby lichvářům vracely jen čistý dluh. Lichvářům zase vysvětluji, že páchají trestný čin, za který by mohli jít sedět,“ řekl pětadvacetiletý Holub.
Začátky policejní asistence byly podle něj těžké, protože si mnoho Romů myslelo, že je donašeč, který je na straně policie. Podle ředitele sdružení je právě vybudování vzájemné důvěry mezi romskou menšinou, policií a terénními pracovníky úspěchem projektu za tři miliony korun, který je v období 2006 až 2008 financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu.
„Uvítali bychom, kdyby se v budoucnu do romské policejní asistence zapojilo i město a městská policie. Policejní asistence by se mohla stát například civilním zaměstnáním v policejních službách,“ navrhuje Vishwanathan. Obává se toho, že nezisková organizace nemusí získat peníze na pokračování projektu, který se v roce 2005 umístil na druhém místě v mezinárodní soutěži sociálních projektů v Rakousku.