V rámci bývalého severomoravského kraje to platí především pro území, kde před více než padesáti roky probíhaly těžké boje v průběhu Ostravské operace. „Stará munice je nebezpečná vzhledem k tomu, že trhavina, kterou obsahuje, je i po mnoha desítkách let stále funkční. Chybnou manipulací může dojít k explozi,“ uvedla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková, podle které by lidé neměli na podezřelé předměty vůbec sahat.

Jak zdůraznila mluvčí, je nutné, aby nálezci okamžitě kontaktovali policii. Výbušniny poté zajistí specialista-pyrotechnik. „Zpravidla ji převeze do bezpečného prostoru a pomocí přídavné nálože výbuchem zlikviduje,“ vysvětlila Bednarčíková.

V posledních dnech pyrotechnici zasahovali hned na několika místech našeho regionu. Například poblíž bývalé šnečí farmy v Brušperku, nedaleko řeky Ondřejnice, objevil místní občan dělostřelecký granát pocházející z druhé světové války. Další granát našel zemědělec při polních pracích v Sudicích na Opavsku. Munice se nacházela poblíž nového památníku. Policisté zajistili také minu, která ležela na lesní cestě mezi obcemi Hrabyní a Hájem ve Slezsku.

V loňském roce vyjížděli severomoravští pyrotechnici k 249 nálezům munice. Nejčastěji zajišťovali pěchotní střelivo (578 kilogramů), odvezli také bezmála čtyři sta dělostřeleckých nábojů a min. Mimo jiné zlikvidovali i jedenadvacet raket a pancéřovek. V minulosti zažili i několik kuriózních případů. Jeden z nich se udál v Ostravě-Porubě. Šestaosmdesátiletá žena se na své zahradě chystala odklidit pokácený strom. Na poslední chvíli si uvědomila, že v jeho dutině mohou být ukryty trhaviny z druhé světové války, které sem schovala po jejím skončení. Její podezření se skutečně potvrdilo. Přivolaní pyrotechnici našli funkční granát a dělostřeleckou nábojnici.

V paměti ochránců zákona zůstane i počínání muže z Opavska, který u břehu řeky Opavice objevil nevybuchlou munici. Naložil ji do svého vozu, se kterým přijel na parkoviště před policejní stanici.