Pátek, krátce před půl jedenáctou večerní. V postranní uličce v lokalitě Stodolní postává osmnáct městských strážníků a s nimi dvanáct státních policistů. Kousek od nich už jede zábava v plném proudu. Muži zákona tedy vyrážejí do akce. Předem si vytipovali několik klubů, které mají v oblibě právě mladší osmnácti let.

Když policisté vtrhnou do prvního z nich, a sice Monaka, v očích „dětí“ i číšníků zavládne zděšení. „Občanské průkazy. Co jste pili? Limonády? Tak si pojdťe dýchnout,“ ozývá se z úst strážníků a policistů hned od několika stolů. Orientační dechová zkouška odhaluje, že minimálně jedno pivo si dal nejden kluk či holka. Druhé měření na přesném přístroji pak výsledky jen potvrzuje.

Šestnáctiletá Adrina, která se s kamarády bavila v oblíbeném diskotékovém klubu Sky, tak například nadýchala necelých 0,6 promile alkoholu. Podle policistů by to mohlo vzhledem k její štíhlé postavě odpovídat asi dvěma dvanáctistupňovým pivům. Co na to ona? „Já jsem nic nepila,“ tvrdí zarputile. Pak trochu sleví. „No dobře, třikrát jsem se napila piva od kamarádky. Její celé jméno vám ale neřeknu, známe se totiž krátce,“ říká, když přebírá lísteček s výsledkem dechové zkoušky. Její rodiče si kvůli tomu pozve sociální odbor. Dívka si z toho však velkou hlavu nedělá. „Mí rodiče vědí, že chodím na diskotéku, takže to asi vezmou v pohodě,“ sděluje Adrina a dodává: „Možná mě to ale odradí, abych tady šla i příště.“

Případů jako je tento zaznamenali policisté na Stodolní ulic více. Dívky byly výsledkem dechové zkoušky většinou šokovány, kluci naopak zprvu ani nebyli schopni do přístroje razantně dýchnout. Náustek cumlali v puse jako lízátko, ale pořádně fouknout se jim nechtělo. „Během této akce jsme zkontrolovali celkem sto jedenáct osob. Sedm mladistvých jsme na místě pokutovali za pití alkoholu. Jejich rodiče budou ještě následně pozváni na dořešení celé záležitosti na sociální odbor. Další dva lidé pak ještě dostali pokutu za narušování veřejného pořádku,“ shrnul výsledky pátečního zátahu na Stodolní ulici Marián Janalík, velitel služebny městské policie nacházející se v centru Ostravy.

„Akci hodnotíme jako úspěšnou, je vidět, že k negativním jevům na Stodolní ulici dochází. Budeme proto takovéto preventivní zátahy uskutečňovat v budoucnu i nadále,“ dodal závěrem Janalík.

Foto: Dechová zkouška na alkohol. Policisté se v rámci páteční razie na Stodolní ulici zaměřili na kontrolu pití alkoholu mladistvími. Foto: Deník/Adolf Horsinka