Prvního z nich (26 let) se podařilo zadržet díky pozorné prodavačce, která přivolala strážníky, druhého (41 let) o několik dnů později zatkla v jeho bydlišti zásahová jednotka. Podle státního zástupce je hlavním organizátorem jedenačtyřicetiletý muž, který doma pomocí počítače a tiskárnyvyrobil nejméně patnáct tisícikorun a sedm dvoutisícikorun. Bankovky poté ukázal svému známému. Domluvili se, že falzifikáty udají v moravskoslezské metropoli, kde měli jistotu, že je nikdo nezná.

Samotné nákupy prováděl mladší z dvojice, který měl tímto způsobem u kamaráda vyrovnat několikatisícový dluh. Vybíral si malé prodejny. Začal v Ostravě-Mariánských Horách, kde požádal o karton cigaret. Prodavačka však odhalila, že bankovka není pravá a odmítla ji přijmout. Muž rychle odešel. Netušil však, že obchodnice kontaktovala městskou policii, která se vydala po jeho stopách.

Zločinec mezitím navštívil další trafiku, kde se mu podařilo „směnit“ dvě tisícovky. Vzápětí jej zadrželi strážníci, kteří u něj při kontrole našli dvě desítky nepravých bankovek. Muž zpočátku tvrdil, že s padělky nemá nic společného. Vypověděl, že si v Ostravě po vystoupení z autobusu všiml obálky pohozené pod odpadkovým košem. Uvnitř našel bankovky. Jejich platnost si hodlal ověřit tím, že za ně nakoupí nějaké zboží.

Při dalším výslechu se již ke všemu přiznal. Uvedl, že peníze zhotovil jeho známý, se kterým přijel do Ostravy. Speciální zásahová jednotka údajného výrobce padělků zatkla v jeho domě. Zadržený muž ale prohlásil, že s falzifikáty nemá nic společného. Potvrdil jen, že s kamarádem navštívil Ostravu. Jeho přítel prý skutečně našel v obálce nějaké peníze. Pak se ale rozešli s tím, že se o několik hodin později sejdou na dohodnutém místě. Tam ale jeho známý nedorazil, proto se domů vrátil sám. Státní zástupce této verzi neuvěřil.

Oba muži jsou obžalováni z trestného činu padělání a pozměňování peněz. Hrozí jim pět až deset let vězení. Hlavní líčení bylo včera kvůli neúčasti svědků odročeno. Oba aktéři figurují i v dalším procesu – tentokrát však stojí proti sobě. Starší z dvojice je obžalován z vydírání – svého známého měl prostřednictvím dalších osob nutit k tomu, aby v padělatelském případu změnil svou výpověď.