Soud odmítl Besedovu obhajobu, že se pouze bránil, a uznal ho vinným z pokusu o vraždu. Vzhledem k mimořádným okolnostem však uložil trest pod spodní hranicí sazby, která činí deset až patnáct let. Dosud bezúhonný Beseda stráví za mřížemi sedm a půl roku.

Drama se odehrálo před Vánocemi 2003. Vše začalo v jednom z kopřivnických bytů, kde se konala mohutná oslava. Mezi opilými účastníky došlo k potyčce, při které Talčík jednoho z aktérů surově napadl. Do konfliktu se zapojil i Beseda, který Talčíka zpacifikoval úderem lahví do hlavy. Beseda poté odešel ke svým rodičům, bydlícím v témže domě. Po chvíli u jeho dveří zazvonila mstitelská dvojice v podobě Talčíka a jeho matky, držící v ruce slzný sprej. Beseda inkasoval několik úderů, po kterých se zhroutil k zemi, kde musel čelit dalším ranám. Otřesený nájemník odešel do kuchyně. Vrátil se s nožem v ruce a Talčíka dvakrát bodl - jednu z ran mu zasadil zezadu. Muž utrpěl velmi vážná vnitřní zranění.

V domě naštěstí bydlel řidič záchranné služby, který mu poskytl první pomoc a přivolal lékaře. Talčík se po převozu do nemocnice podrobil komplikované operaci.

Samotné hlavní líčení, které s přestávkami probíhalo od léta loňského roku, mělo zajímavý průběh. Na lavici obžalovaných totiž vedle sebe usedli oba aktéři - Beseda i Talčík. Druhý z nich se zodpovídal z napadení, které se odehrálo v první fázi pijatyky. Muži se k sobě chovali jako staří kamarádi. Několikrát zdůraznili, že je vše zapomenuto a odpuštěno. Obhájce Besedy se snažil soud přesvědčit o tom, že jeho klient jednal v rámci nutné obrany.

Podle předsedy senátu Pavla Suchánka však Beseda svého protivníka bodl ve chvíli, kdy mu již nehrozilo žádné nebezpečí. Navíc jej zasáhl hned dvakrát. „Šlo o velmi závažné poranění, které přímo ohrožovalo život,“ prohlásil Suchánek, který ale zároveň zdůraznil, že vina je i na straně oběti, jež se chtěla pomstít za předchozí potyčku. Podle znalců byl Beseda k útoku nožem vyprovokován. Soudní experti u něj nezjistili žádné sklony k agresivitě.

Vzhledem k těmto okolnostem i faktu, že jde o bezúhonného člověka, rozhodl senát o mimořádném snížení trestní sazby. „Sazba deset až patnáct je nepřiměřeně přísná,“ vysvětlil Suchánek uložení trestu ve výši sedm a půl roku. Beseda i státní zástupce si ponechali lhůtu k vyjádření. Kromě Besedy byl včera u Krajského soudu v Ostravě v nepřítomnosti odsouzen také Talčík. Za napadení jednoho z účastníků alkoholového dýchánku mu soud vyměřil jednoroční podmíněný trest.