Na případ upozorňuje Lukáš Horák: „Jen pár měsíců po otevření už na záchodcích není světlo, prkénko, kování. Člověk se tady nemůže ani zamknout. Hnus!“ S podivem je, že kliky na svých místech paradoxně stále zůstávají.

Další návštěvníci Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) v Porubě se podivují nad faktem, že zmizela i použitá záchodová deska, na níž spočívala spousta zadnic. „Vážně si nikdo nevšiml, jak s ní zloděj z toalety odcházel?“ poznamenávají. Atrium FNO je přitom zpřístupněno od loňského listopadu (předtím bylo sedm let uzavřeno a zrekonstruováno za 44,5 milionu korun). „Poškozování pánských toalet se opakuje od jeho otevření,“ uvádí mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

Připomíná, že čtrnáct dní po slavnostním zprovoznění vestibulu už se záchodů zmizely stropní zářivky či vysušovače rukou. „Vedení FNO samozřejmě mrzí, že se veřejnost chová k novému hezkému prostoru tak vandalsky,“ říká mluvčí.

Kamery moc nepomáhají je jich sice hodně, ale hlídají jen hlavní vstup do monobloku, průchody k lůžkovým oddělením, posezení s relaxační zónou pro pacienty i návštěvníky a několik obchůdků. Na toaletách, tam samozřejmě nejsou…

„Oprava naposledy poškozených pánských WC nás bude stát asi deset tisíc korun,“ vzkazuje Chattová. Její kolegové z technického oddělení podotýkají, že podobné zlodějsko/vandalské případy se v areálu stávají i na WC na poliklinice.

„Říkám furt, že český člověk ukradne i to, co je mu doma k h…u,“ konstatuje Jan Kroček. Jarča Slavíková nazývá pachatele hovady, Vojtěch Klemens jim doporučuje sekat ruce. „Stydím se za ně! Je to vizitka národa?“ ptá se Eva Vašková.

Na krádeže na WC pro veřejnost upozorňují i Sandra Schvečíková a Marie Sládková. Ta první má zkušenost z provozovny fast-foodu, druhá z jednoho úřadu: „Věčně nebyly prkénka, žárovky, vyrvali ze zdi i nádoby na mýdlo a toaletní papír…“