Mluvčí Krajského soudu v Ostravě Dalibor Zecha informaci o zamítnutí stížnosti nekomentoval.

„K samotnému rozhodnutí se nelze vyjádřit do doby, než bude rozhodnutí o stížnosti doručeno státnímu zástupci, obhájci a obviněnému," řekl Zecha.

Dědic byl obviněn spolu s dalšími sedmi lidmi z ovlivňování šesti veřejných zakázek, které se týkaly Dopravního podniku Ostrava a Městské nemocnice Ostrava.

Třicet milionů

Dědic údajně dokázal zařídit, aby veřejné zakázky vyhrály vybrané firmy. Za to měl vzít úplatky ve výši přesahující třicet milionů korun. „Byly to postupně dávané finanční částky. Následně měly být zakrývány prostřednictvím smluv označovaných buď jako poradenské nebo smlouvy o kontrolní činnosti," vysvětlil státní zástupce Vít Koupil fungování celého systému.

Dědic podle obvinění využil napojení na regionální politiky. „Trestná činnost spočívá v tom, že osoba stojící mimo oficiální struktury města na základě svého vlivu získaného prostřednictvím kontaktů s místními regionálními politiky měla vliv na chod jedné obchodní společnosti plně ovládané městem a jedné příspěvkové organizace," řekl již dříve Koupil.

Dalších sedm stíhaných

Kromě Dědice je v souvislosti se zmíněnými zakázkami dopravního podniku a nemocnice obviněno dalších sedm osob z řad firem, které zakázky vyhrály. Všichni jsou na svobodě. Policie stíhá i čtyři společnosti.

U dopravního podniku se podezřelé zakázky z let 2009 až 2013 týkaly tramvají, u nemocnice stavebních prací a nákupu zdravotnického zařízení.

Detektivové z protikorupční policie vyšetřují také další podezřelé ostravské zakázky a není vyloučeno, že se počet obvinění ještě rozšíří.